Alert burzowy

i

Autor: pixabay

Technologia

Super radar ostrzega przed burzą na Śląsku. Lepszy niż RCB

Radar burzowy w Goczałkowicach ostrzega mieszkańców przed silnymi burzami na Śląsku. Aplikacja już działa na smartfonach i wysyła alerty lepsze niż RCB. Są bardziej dokładne i szczegółowe. Dzięki niej dokładnie dowiemy kiedy i gdzie jest burza.

Burze są zjawiskami tak gwałtownymi i groźnymi, że coraz popularniejsze stają aplikacje ostrzegające przed niebezpieczeństwem. W Polsce działa Alert RCB, który wysyła powiadomienia także w sprawie zbliżających się burz. Jednak, w warunkach województwa śląskiego, nie za bardzo się sprawdza. Stworzony niedawno Silesia Alert jest rozwiązaniem znacznie lepszym.

Radar burzowy dla Śląska

Radar burzowy w Goczałkowicach od 10 lat wykorzystywany był niemal wyłącznie przez naukowców. Od niedawna dzięki niemu działa aplikacja na smartfony Silesia Alert. Obrazy radarowe umożliwiają wykrywanie w czasie rzeczywistym takich zjawisk jak:

  • groźne burze
  • gradobicia
  • linie szkwału

Dane z radaru w Goczałkowicach umożliwiają bardzo precyzyjne określenie obszarów zagrożonych groźnymi zjawiskami z wyprzedzeniem umożliwiającym podjęcie działań prewencyjnych ograniczających następstwa groźnych zjawisk.

System lepszy niż Alert RCB

Oznacza to, że w aplikacji Silesia Alert możemy zaznaczyć konkretne miasto i otrzymywać powiadomienia dotyczące precyzyjnego obszaru, a nie całego województwa śląskiego.

To zupełnie inaczej niż w przypadku Alertu RCB, który wysyła powiadomienia dla mieszkańców całego województwa. Stąd wiele osób uznaje go za aplikację niewiarygodną, bo ostrzeżenia dotyczą zjawisk, które nie następują.

Aplikacja ostrzegająca przed burzami na Śląsku

Zobacz jak wygląda

Silesia Alert

i

Autor: Silesia Alert

Jak działa aplikacja burzowa Silesia Alert?

Powiadomienia, które wysyła aplikacja Silesia Alert, pochodzą z w pełni zautomatyzowanego systemu. Algorytmy nieustannie, 24 godziny na dobę, każdego dnia w sezonie burzowym (15 kwietnia – 15 października) monitorują specjalistyczne parametry, które generuje jednostka obliczeniowa dużej mocy, bazując na przestrzennym obrazie odbiciowości pochodzącym z radaru w Goczałkowicach-Zdroju.

Cały system został stworzony jako uzupełnienie i doprecyzowanie państwowego systemu ostrzegania Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. IMGW prognozuje zagrożenie jako potencjalne a wydawane ostrzeżenia dotyczą ogromnych obszarów. Ostrzeżenia te wydawane są jednak ze znacznym wyprzedzeniem (często kilku lub kilkunastu godzin), a czas ich obowiązywania to również kilka lub kilkanaście godzin.

Aplikacja Silesia Alert informuje o zagrożeniu faktycznie pojawiającym się w pobliżu danego punktu. Jest to więc zagrożenie realne, a nie potencjalne i dotyczy jednego lub kilku miast, a nie obszaru jednego lub kilku województw. Nie dochodzi więc sytuacji, w której znaczna część osób otrzymujących ostrzeżenia, nie doświadcza w ogóle zjawisk burzowych.

Burzowy QUIZ. Sprawdź co wiesz o burzy!

Pytanie 1 z 8
Gęste, wysokie chmury burzowe to:
burze
Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/