Najważniejsze inwestycje w województwie śląskim 2022. Co już powstało, a co dopiero powstanie?

2022-12-30 15:30
Najważniejsze inwestycje w woj. śląskim 2022
Autor: mat. pras. Najważniejsze inwestycje w woj. śląskim 2022

Koniec przebudowy węzła dróg krajowych 86 i 81 w dzielnicy Giszowiec, otwarcie przebudowanego Planetarium Śląskiego, uruchomienie ITS w Tychach – to tylko kilka z najważniejszych inwestycji w naszym regionie. Poniżej znajduje się TOP 10 najważniejszych inwestycji 2022 roku.

Mijający 2022 rok nie był łatwym rokiem, jeśli chodzi o inwestycje. Głównie z powodu wysokiej inflacji oraz drożejących materiałów budowlanych. Było na tyle drogo, że Urzędy Miast nie raz musiały ponawiać przetargi na wykonanie nowych inwestycji. Mimo to w województwie śląskim udało się zakończyć wiele kluczowych przedsięwzięć oraz zapowiedzieć całkiem nowe realizacje.

Wybraliśmy dziesięć najważniejszych inwestycji 2022 roku, które zostały zrealizowane w województwie śląskim. W zestawieniu pojawią się także inwestycje, których realizacja została zapowiedziana w 2022 roku. Oczywiście ranking jest subiektywny, ale został przygotowany w oparciu o znaczenie dla mieszkańców województwa śląskiego.

10 najważniejszych inwestycji w woj. śląskim 2022

1. Przebudowa węzła dróg krajowych 86 i 81 Katowice – Giszowiec

Przebudowa układu drogowego w Giszowcu to najważniejsza inwestycja drogowa w Katowicach od 13 lat, czyli od czasu budowy tunelu pod Rondem im. gen. Jerzego Ziętka. Koszt robót budowlanych wynosi ponad 300 mln zł, z czego niemal 240 mln zł to dofinansowanie pozyskane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Łączna długość rozbudowywanych i przebudowanych odcinków DK81 i DK86 to 3,62 km. Przebudowa rozpoczęła się w kwietniu 2019 roku. Zakończenie prac nastąpiło we wrześniu 2022 roku.

Giszowiec
Autor: NDI / Youtube.com

2. Otwarcie Planetarium Śląskiego

Planetarium Śląskie przeszło modernizację. Przebudowana została między innymi sala projekcyjna, pojawił się w niej również ​jeden z najnowocześniejszych ekranów na świecie. Nowością w Planetarium jest projektor Chiron 3 – umożliwiający obserwacje milionów gwiazd na kopule. W podziemiach obiektu powstał Park Nauki, w którym znajduje się między innymi symulator do wycieczek w kosmos. Planetarium Śląskie jest największym i najstarszym planetarium w Polsce i jednym z największych w Europie. Odnowiony obiekt został otwarty w czerwcu 2022 roku.

Planetarium Śląskie
Autor: Agnieszka Kucjas

3. Koniec remontu DK86

We wrześniu 2022 roku rozpoczął się remont nawierzchni w obu kierunkach DK 86 na odcinku z Katowic do Sosnowca. Od początku prac drogowych od wczesnych godzin porannych na tym odcinku tworzyły się gigantyczne korki, a przejazd 6 km zajmował prawie godzinę. Na szczęście remont zakończył się w listopadzie 2022 r.

4. Budowa drogi S1 z Oświęcimia do Bielska-Białej

Jest to jedna z ważniejszych inwestycji drogowych na południu naszego regionu. W połowie września 2022 roku wykonawca wszedł na plac budowy II odcinka drogi ekspresowej S1 Oświęcim - Dankowice. Trasa ta będzie mierzyć prawie 16 kilometrów, w ramach inwestycji powstaną m.in.:

  • trzy węzły drogowe: Oświęcim, Wola i Brzeszcze;
  • 18 obiektów inżynieryjnych (najdłuższa będzie estakada, umożliwiająca poprowadzenie drogi S1 m.in. nad wałem przeciwpowodziowym i terenami zalewowymi Wisły);
  • 13 przepustów.

5. Otwarcie centrum przesiadkowego w Gliwicach

W grudniu 2022 roku otwarto nowoczesne Centrum Przesiadkowe w Gliwicach. To jedna z najważniejszych inwestycji w tym mieście. Budowa Centrum Przesiadkowego w Gliwicach trwała 27 miesięcy. Koszt wszystkich robót zamknął się w kwocie około 200 mln zł, z czego miasto pozyskało 129,5 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 

CP Gliwice
Autor: UM Gliwice

6. Otwarcie wieży ciśnień w Zabrzu

Niszczejącej wieży ciśnień w Zabrzu groziła rozbiórka. Jednak miasto postanowiło ratować zabytek. Wyremontowane zostały wnętrza, a obok wieży stanęła przeszklona klatka schodowa z windą. W odrestaurowanym budynku działa m.in. kawiarnia oraz interaktywna wystawa przybliżająca zagadnienia związane z węglem. Oficjalne otwarcie wieży nastąpiło w październiku 2022 roku. Rewitalizacja wieży kosztowała 34,2 mln zł z czego 23,7 mln zł to unijne dofinansowanie.

7. Uruchomienie ITS w Tychach

Za 118 milionów złotych w Tychach uruchomiono Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem. System z założenia ma usprawnić komunikację w mieście, poprawić bezpieczeństwo, a także tworzy możliwość bezpośredniego sterowania ruchem. Sercem całego systemu jest Centrum Sterowania Ruchem na Stadionie Miejskim. Początkowo cały projekt miał być gotowy pod koniec 2021 roku. Ostatecznie uruchomienie systemu nastąpiło w lipcu 2022 roku, ale już wtedy urzędnicy podkreślali, że system w pełni zacznie działać dopiero od 2023 roku. W ramach inwestycji wyremontowano główne skrzyżowania w mieście, na tyskich drogach pojawiły się też sygnalizacje świetlne oraz kamery.

8. Ogłoszenie przetargu na budowę nowej Fali i nowej linii Elki w Parku Śląskim

W 2022 roku ogłoszono, że w Parku Śląskim powstanie kąpielisko „Fala” oraz nowa linia „Elki”. Pieniądze na te inwestycje będą pochodzić z budżetu województwa śląskiego. Pod koniec roku okazało się, że koszt budowy kąpieliska jest dwa razy wyższy niż początkowo zakładano.

9. Nowy właściciel EC Szombierki w Bytomiu

W sierpniu 2022 roku Urząd Miasta w Bytomiu poinformował, że nowym właścicielem Elektrociepłowni Szombierki została Grupa Arche. Inwestor zapowiedział prace, które zabezpieczą obiekt przed dalszym niszczeniem. Elektrociepłownia Szombierki po rewitalizacji ma zyskać nowe funkcje: edukacyjną, kulturalną, hotelową i gastronomiczną. W 2020 roku Elektrociepłownia Szombierki została uznana przez Fundację Europa Nostra za jeden z siedmiu najbardziej zagrożonych obiektów europejskiego dziedzictwa kultury. Zabytkowy obiekt zyskał szansę na ratunek. To za sprawą Grupy Arche, nowego inwestora, który zakupił EC Szombierki od dotychczasowego właściciela obiektu, spółki Rezonator za kwotę 10 mln zł.

Tymczasem Prokuratura Rejonowa w Bytomiu zapowiedziała złożenie aktu oskarżenia przeciwko byłemu właścicielowi EC Szombierki w Bytomiu. Chodzi o zniszczenia, do jakich doszło, kiedy właścicielem był Rezonator S.A.

10. Ogłoszenie budowy „Nowego Centrum Tychów”

W Tychach postanie nowe centrum, o tym jak będzie ono wyglądać zdecydowali mieszkańcy, którzy wzięli udział w konsultacjach. Wstępny projekt, czy też założenie tego jak będzie wyglądać „Nowe Centrum Tychów” zostało zaprezentowane w czerwcu 2022 roku. Mimo prezentacji urzędnicy już wtedy przekonywali, że pierwsze prace związane z budową „centrum” prędko nie nastąpią. Data jaka najczęściej pojawiała się w wypowiedziach urzędników to 2026 rok. Za wygląd i funkcjonalność „Nowego Centrum Tychów” odpowiedzialny jest Michał Lorbiecki – tyski urbanista. Przy okazji planowanej inwestycji opowiedział nam, jak w przyszłości mogą wyglądać miasta.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE