Seans pod 100 milionami gwiazd i wirtualny lot w kosmos - Planetarium Śląskie ponownie otwarte [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-06-11 8:34

Planetarium Śląskie w Chorzowie otwierane jest dzisiaj po przebudowie. Dzięki goglom VR i specjalnej kapsule polecicie w kosmos, na własnej skórze przekonacie się też jak wstrząsy sejsmiczne odczuwali w swoich domach mieszkańcy Bytomia czy Imielina, zobaczycie jak powstają pioruny i co najważniejsze - w wygodnych fotelach zobaczycie 100 mln gwiazd. Po 4 latach przerwy Planetarium Śląskie ponownie otwarte.

Z zewnątrz wiele się nie zmieniło, ale w środku zapanował XXI wiek. Planetarium Śląskie w Chorzowie przeszło ogromną metamorfozę.

Planetarium Śląskie otwarte. Nowoczesny projektor zabierze widzów w najdalsze zakątki wszechświata

Wysłużony już projektor Zeissa, który wyświetlał gwiazdy przez 63 lata, został zastąpiony nowoczesnym analogowo-cyfrowym systemem urządzeń, który jest w stanie wyświetlić 100 mln gwiazd w jakości 8K. Dobrą wiadomością dla wszystkich, którzy z sentymentem żegnali planetarium podczas ostatniego seansu w czerwcu 2018 roku, jest fakt, że na ekran sferyczny wróciła panorama Śląska. 

Poza salą planetarium, w budynku znalazł się też Park Nauki

- Warto tu przyjść żeby doświadczać - taka jest filozofia tego Parku Nauki. Chodzi o to aby poczuć na sobie trzęsienie ziemi, lot w kosmos, zmiany klimatu, zobaczyć na własne oczy jak wygląda ziemia z kosmosu - mówi Jarosław Juszkiewicz, rzecznik prasowy Planetarium – Śląskiego Parku Nauki

Park Nauki prezentuje zagadnienia związane z trzema dziedzinami nauki: sejsmologią, meteorologią i astronomią. Unikatowe stanowiska ekspozycyjne nie tylko pokazują różne zjawiska fizyczne, ale pozwalają też ich doświadczać. Na własnej skórze można poczuć trzęsienie ziemi czy stanąć przy prawdziwej błyskawicy. 

- W wielu młodych ludziach trzeba wzbudzić taką iskrę, zainteresowanie. Żyjemy w wieku informacji, więc oni resztę informacji sami znajdą w Internecie, ale chodzi o to, żeby wzbudzić to zainteresowanie - dodaje Juszkiewicz. 

Otwarcie Planetarium Śląskiego PROGRAM

Przed nami weekend otwarcia. W programie seanse w planetarium, zwiedzanie ekspozycji w Parku Nauki, koncerty i nie tylko

W weekend otwarcia (11–12 czerwca 2022) seanse będą odbywać się w dzień i w nocy. Pierwszy seans dla publiczności zaplanowano w sobotę 11 czerwca w samo południe. Natomiast koncerty wystartują o 17:00.

11 czerwca 2022 na scenie przed budynkiem Planetarium Śląskiego wystąpią:

 • 17:00 DAWID KWIATKOWSKI
 • 18:30 KRÓL
 • 20:00 Koncert muzyki filmowej w wykonaniu ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA ŚLĄSK pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego a także trio wirtuozów skrzypiec V3 w składzie: Krzesimir Dębski, Piotr Gładki, Mariusz Patyra
 • 21:30 DRONE SHOW z wykorzystaniem 50 dronów

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Otwarcie Planetarium Śląskiego - Parku Nauki

Planetarium Śląskie cennik biletów

Bilet wstępu na salę Główną Projekcyjną

 • normalny - 20 zł
 • ulgowy - 15 zł
 • rodzinny (4 osoby) - 50 zł
 • "Karta Dużej Rodziny" (2 opiekunów + 3 dzieci - zniżka 50%) - 42,5 zł

Bilet wstępu na ekspozycję stałą "Geofizyka"

 • normalny - 18 zł
 • ulgowy - 12 zł

Bilet wstępu na ekspozycję stałą "Astronomia"

 • normalny - 12 zł
 • ulgowy - 8 zł
 • Wieża widokowa - Camera Obscura
 • bilet wstępu - 8 zł

Bilet na Symulator Lotów

bilet wstępu - 8 zł

Do nabycia biletów ulgowych uprawnione są dzieci powyżej 3. roku życia, uczniowie i młodzież szkolna do 20. roku życia, studenci do ukończenia 25. roku życia, osoby niepełnosprawne, a także emeryci i renciści - po okazaniu właściwego dokumentu.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE