Koronawirus wrócił do kopalń. Niepokojąco rośnie liczba nowych przypadków w PGG i JSW

2020-10-26 11:46
Kopalnie Polskiej Grupy Górniczej wróciły do normalnej pracy. Spółka informuje o głębokim kryzysie
Autor: pixabay.com

Aż 49 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w miniony weekend w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej, a trzy w zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Na kwarantannie jest blisko 750 górników, głównie z PGG. Przedstawiciele spółek zapewniają, że praca kopalń nie jest zakłócona.

Jak wynika z poniedziałkowych danych spółek węglowych, obecnie z wirusem zmaga się 244 górników z PGG, 28 z JSW oraz 21 z kopalń spółki Tauron Wydobycie.

Najwięcej zakażonych jest w Polskiej Grupie Górniczej, gdzie od początku epidemii zachorowały 3544 osoby, a wyzdrowiało 3300. Obecnie w PGG chorują 244 osoby wobec 141 przed tygodniem. Kwarantanną jest objętych 643 pracowników wobec 381 tydzień wcześniej.

ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus na Śląsku. Potężny wzrost zakażeń w Gliwicach, Zabrzu i Rudzie Śląskiej

Wśród kopalń PGG najwięcej zakażonych górników jest obecnie w kopalniach:

  • Mysłowice-Wesoła (40),
  • Ziemowit w Lędzinach (33),
  • Piast w Bieruniu (35),
  • Murcki-Staszic (22),
  • Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych (14).

W pozostałych kopalniach Grupy jest po kilka przypadków zachorowań.

Ile jest zakażeń w kopalniach na Śląsku?

W poniedziałek w PGG przybyło - wobec danych z piątku - 49 zakażonych i trzech ozdrowieńców. Obecnie PGG nie planuje kolejnych badań przesiewowych w swoich kopalniach.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie zakażeń było jak dotąd najwięcej w górnictwie węgla kamiennego, liczba zarażonych koronawirusem zaczęła rosnąć przed ponad dwoma tygodniami - wcześniej systematycznie przybywało ozdrowieńców, a chorych pozostawało jedynie kilku górników. Obecnie w spółce zakażonych jest 28 osób (wobec 14 tydzień temu). W niedzielę przybył jeden nowy przypadek, a w poniedziałek dwa - w kopalniach Zofiówka i Budryk.

Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 4181 pracowników jastrzębskiej spółki, z których 4153 wyzdrowiały. Kwarantanną jest objętych 100 osób wobec 103 tydzień temu.

ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus w Polsce. Znowu ponad 10 tysięcy nowych zakażeń. Śląsk ponownie w czołówce statystyk

Ile jest zajętych łóżek i respiratorów w woj. śląskim?

Z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że w niedzielę w regionie zajęte były 982 spośród 1525 łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu. Zajęte było 91 na 118 dostępnych łóżek respiratorowych. Dane o sytuacji w tym zakresie w poniedziałek będą dostępne dzień później.(PAP)

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE