Dwa nowe zabytki w Rybniku. Teatr i Okrąglak to wyjątkowe obiekty w mieście

i

Autor: UM Rybnik

Historia

Dwa nowe zabytki w Rybniku. Teatr i Okrąglak to wyjątkowe obiekty w mieście

Rybnik ma dwa nowe zabytki. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach wpisał do rejestru budynki Teatru Ziemi Rybnickiej i tzw. Okrąglaka. - Taki wpis nie tylko chroni obiekt przed niepożądanymi działaniami, ale też buduje świadomość społeczną - nie ma wątpliwości Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków w Rybniku.

Rybnik: teatr i Okrąglak wpisane na listę zabytków

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach wpisał do rejestru zabytków budynki Teatru Ziemi Rybnickiej, który należy do miasta, i tzw. Okrąglaka, którego właścicielami są Cech Rzemiosł oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Rybniku oraz Spółdzielnia Rzemieślnicza Wielobranżowa.

- Taki wpis nie tylko chroni obiekt przed niepożądanymi działaniami, ale też buduje świadomość społeczną – wiedząc, że dany obiekt jest zabytkiem, patrzymy na niego inaczej, bardziej doceniamy - mówi Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków w Rybniku.

To najmłodsze w tej chwili zabytki w mieście, choć nie jedyne w skali kraju pochodzące z epoki PRL-u.

Rybnicki teatr wyróżnia się na tle innych

Budynek rybnickiego teatru został zaprojektowany przez Jerzego Gottfrieda, Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę. Znajduje się przy Placu Teatralnym im. Kazimierza Kutza. Jego budowa ruszyła w 1958 roku. Teatr został oddany do użytku 4 grudnia 1964 roku. 

- Wyróżnia się na tle innych budowanych w tym czasie obiektów, zrywając z symetrycznym monumentalizmem socrealizmu i nawiązując duchem do architektury francuskiej. Bardzo rzadko spotyka się budynek teatru, w którym nie ma osi symetrii, a tu nawet sala widowiskowa jest niesymetryczna - przyznaje Mercik. 

Teatr w Rybniku

i

Autor: Muzeum w Rybniku

Okrąglak współprojektowała kobieta

Okrąglak to budynek nieco późniejszy - jego budowa została ukończona w 1974 roku. Warto wspomnieć, że współprojektantką była kobieta, Barbara Meisel, co w tamtych czasach nie było czymś oczywistym. 

- Prosta forma – okrągły obiekt ze szklaną ścianą osłonową, który stoi na trzonie - nadaje budynkowi lekkości, a jego barwa - seledyn przywodzący na myśl kolor spatynowanej miedzi, doskonale koresponduje z wieżami pobliskiej bazyliki - dodaje rybnicki konserwator zabytków.

Okrąglak w Rybniku

i

Autor: Muzeum w Rybniku
Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/

"Ich wartość to nie tylko sama architektura"

Oba obiekty, które zostały wpisane na listę zabytków, przywołują wśród mieszkańców Rybnika wspomnienia związane z uczestnictwem w wydarzeniach kulturalnych czy wielkich balach.

- Ich wartość to nie tylko sama architektura. Trzeba te budynki docenić w sensie urbanistycznym, widać, że projektanci myśleli nie tylko o jednostkowym obiekcie, ale też o mieście jako całości. Stanowią interesujący ciąg budynków, są bardzo dobrze osadzone w przestrzeni, która pokazuje też ich funkcje, Okrąglak jest kameralny, teatr monumentalny - podsumowuje Henryk Mercik.

Należy pamiętać, że wpis do rejestru zabytków jest szansą na zachowanie wyjątkowych obiektów dla przyszłych pokoleń w pierwotnej formie i kształcie. Wpis umożliwia także pozyskanie dotacji ze źródeł zewnętrznych na niezbędne remonty i modernizacje, których zakres musi być skonsultowany z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

NAJWAŻNIEJSZE WIADOMOŚCI ZE ŚLĄSKA