Stacja Orlen w Chałupkach

i

Autor: Vit Bednar

Pieniądze

Czesi zablokowali dojazd do stacji Orlen w Chałupkach. Tankują taniej niż w Czechach

Stacja paliw Orlen w Chałupkach w województwie śląskim została zablokowana przez Czechów. Kilkusetmetrowy korek utworzył się na drodze dojazdowej do stacji. Przyczyną blokady jest chęć zatankowania taniej benzyny i oleju napędowego na Orlenie.

Stacja paliw Orlen w Chałupkach, tuż przy granicy polsko-czeskiej została zablokowana przez Czechów. Samochody stoją w ogromnej kolejce i czekają na wjazd na stację Orlen. Czesi chcą zatankować paliwo, które tutaj sprzedawane jest w cenie 5,99 zł/litr. Tym samym na każdym pełnym baku oszczędzają nawet do 90 zł.

Ile kosztuje paliwo w Polsce?

Obecnie średnia cena paliw w Polsce to:

  • Pb95 - 6,05 zł/l
  • Pb98 - 6,62 zł/l
  • ON - 6,01 zł/l

Na większości stacji Orlen 25 września paliwo sprzedawane jest poniżej 6 zł/l.

Gwałtowna i niespodziewana obniżka cen paliw na stacjach Orlen w całej Polsce nie pozostała niezauważona za granicą. Nic dziwnego, że kierowcy z czeskich miast, położonych najbliżej stacji paliw po polskiej stronie postanowili wykorzystać tę sytuację i zatankować do pełna swoje samochody.

Tak właśnie stało się w Chałupkach, niewielkiej granicznej miejscowości w powiecie krzyżanowickim, do której od nocy z niedzieli na poniedziałek przyjeżdżają setki samochodów na czeskich rejestracjach. Kierowcy wymieniają się spostrzeżeniami na bieżąco w mediach społecznościowych.

- Czesi zablokowali stację, bo tanie paliwo. Obsługa nawet nie raczy zrobić jednego dystrybutora dla Polaków - informuje mieszkaniec Chałupek.

- Paliwo wysokiej jakości, szybka obsługa i ceny znacznie niższe od cen w Czechach. Polecam - poleca z kolei jeden z Czechów.

Kolejka przed stacją Orlen w Chałupkach

Zobacz zdjęcia

Ile kosztuje paliwo w Czechach

Paliwa w Czechach stopniowo drożeje od końca maja br. Jesienią 2022 r. ceny były jednak jeszcze wyższe. Najdroższe paliwa są na stacjach w Pradze, gdzie litr benzyny kosztuje średnio 41,60 koron, czyli 7,81 zł. Olej napędowy jest już niewiele tańszy.

W tej sytuacji Czesi, zwłaszcza z regionów położonych przy granicy z Polską chętnie odwiedzają stacje benzynowe w naszym kraju. Na litrze mogą oszczędzić 8 koron, czyli półtora złotego. W Internecie publikowane są zdjęcia aktualnych cen na poszczególnych stacjach. W dyskusjach pod postami zadowoleni z oszczędności kierowcy deklarują chęć kolejnych wizyt w Polsce.

Czy będą wprowadzone limity zakupu paliwa?

Już zaczęły się pojawiać doniesienia o rzekomych kartkach wieszanych na stacjach paliw z informacjami o wprowadzonych limitach tankowania do 100 litrów, tak dla benzyny, jak i dla diesla. Jednak szybko okazało się, że to zwykłe żarty. Czy Orlen wprowadzi ograniczenia w zakupie paliwa? 

"Orlen stanowczo dementuje pogłoski, jakoby spółka miała wprowadzić limity tankowania na swoich stacjach. Dostawy benzyny i oleju napędowego do wszystkich naszych stacji paliw przebiegają bez zakłóceń. Produkcja własna w rafineriach w Płocku i Gdańsku, uzupełniana importem realizowanym przez koncern, jest wystarczająca, aby pokryć zapotrzebowanie w naszej sieci" - twierdzi zespół prasowy spółki w komunikacie przesłanym bizblog.spidersweb.pl.

QUIZ dla doświadczonych kierowców, którzy znają przepisy ruchu drogowego

Pytanie 1 z 10
Czy autostradą można jechać z prędkością 30 km/h?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE