Aż 98 procent zakażonych koronawirusem górników nie ma żadnych objawów. Zaskakujący raport Polskiej Grupy Górniczej

2020-06-19 6:43
Aż 98 procent zakażonych koronawirusem górników nie ma żadnych objawów. Zaskakujący raport Polskiej Grupy Górniczej
Autor: PGG Tylko 2 procent górników z całej PGG ma koronawirusa

Według najnowszych informacji przekazanych przez Polską Grupę Górniczą koronawirusem zakażonych jest zaledwie 2 procent górników pracujących w spółce. A jeśli ktoś już ma wirusa, to chorobę przechodzi bez żadnych objawów. Do szpitala trafiają nieliczni, rzadko też zarażają bliskich. To jak to jest z tym wirusem?

Spis treści

 1. Koronawirus w kopalniach PGG. Aż 98 proc. górników nie ma żadnych objawów
 2. Jak Polska Grupa Górnicza walczy z koronawirusem?
 3. Koronawirus w kopalniach PGG. Ilu górników jest zakażonych?

Koronawirus w kopalniach PGG. Aż 98 proc. górników nie ma żadnych objawów

Zaskakujący raport dotyczący zakażeń koronawirusem w kopalniach opublikowała Polska Grupa Górnicza. Pokazała go podczas posiedzenia Rady Ochrony Pracy w Warszawie, które poświęcone zostało m.in. sytuacji epidemicznej w śląskich kopalniach. Z tego raportu możemy się dowiedzieć m.in., że wykonano już 47 tysięcy testów na koronawirusa pracownikom PGG. Okazało się, że tylko 1,99 proc. spośród wszystkich pracowników spółki jest zakażonych koronawirusem, a blisko 98 proc. zakażonych górników przechodzi chorobę bezobjawowo. Pośród zakażonych hospitalizowano tylko 1,65 proc. pracowników, a mniej niż 1 procent przebywa w izolacji.

ZOBACZ także: Aż 180 nowych przypadków koronawirusa w kopalniach JSW ostatniej doby. Ponad 100 w samej kopalni Jastrzębie-Bzie

Na podstawie tych danych Polska Grupa Górnicza potwierdziła, że teraz priorytetem jest szybki powrót do codziennej pracy w normalnych, bezpiecznych warunkach.

- Przed nami dwa priorytety do realizacji - zabezpieczenie naszych pracowników oraz szybki powrót do produkcji, która zapewni spółce stabilność rynkową - mówi Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

Jak Polska Grupa Górnicza walczy z koronawirusem?

Co zrobić, żeby jak najszybciej wrócić do normalnej pracy w kopalniach? PGG chwali się, że na bieżąco zleca testy przesiewowe u pracowników. Dodatkowo spółka zakupiła sprzęt do nowoczesnego laboratorium diagnostycznego SARS-CoV-2.

- W niedalekiej przyszłości będzie można w Katowicach przeprowadzać prawie 2 tys. badań dziennie. W ten sposób przetestowanie pracowników jednej kopalni zajmie zaledwie dwa dni. Zapobiegnie to tworzeniu się nowych ognisk epidemicznych w zakładach górniczych - informuje Polska Grupa Górnicza.

ZOBACZ także: Polacy coraz mniej boją się wirusa i coraz chętniej planują wakacyjne wyjazdy. Tak wynika z najnowszych badań

Spółka wprowadziła również system komunikacji sms-owej z pracownikami, komunikaty i informacje w zakładach produkcyjnych oraz ścisła współpraca ze stacjami sanitarno-epidemiologicznymi.

- Przebieg choroby u większości naszych pracowników jest lekki lub bardzo lekki. To cieszy. My jednak nie lekceważymy zagrożenia, dlatego dążymy do tego, by wszyscy zagrożeni byli przebadani i by została im oraz ich rodzinom zapewniona kompleksowa diagnostyka oraz pomoc - powiedział Tomasz Rogala.

Koronawirus w kopalniach PGG. Ilu górników jest zakażonych?

W PGG S.A. od kilku dni liczba pracowników, którzy wyzdrowieli z Covid-19, przewyższa liczbę aktywnych zakażeń. Ozdrowieńców z dnia na dzień przybywa - obecnie jest ich 1125, wobec 1838 potwierdzonych od początku epidemii zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Nadal zainfekowanych jest ponad 700 pracowników. Ubywa osób objętych kwarantanną (obecnie 974).

Jak to przekłada się na poszczególne kopalnie PGG?

 • Staszic - 236 osoby zakażone,
 • Sośnica - 460,
 • Marcel - 232,
 • Jankowice - 672,
 • ZGRI - 25,
 • Bielszowice - 71,
 • Ziemowit - 27,
 • Bolesław Śmiały - 86.

Przypomnijmy, że województwo śląskie ma największą w Polsce liczbę potwierdzonych zakażeń. Od początku epidemii infekcję wykryto u 5945 górników z kilkunastu kopalń w trzech spółkach węglowych. Górnicy stanowią przeszło połowę wszystkich zakażonych w województwie (53 proc. z 11,2 tys. osób) oraz 19,7 proc. z 30,2 tys. zakażonych w całej Polsce.

Wakacje z dala od tłumów - śląskie
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE