matura 2024

i

Autor: NewsLubuski/East News

Matura 2024

Lektura na maturze z polskiego 2024 - co będzie? Takie są przewidywania ekspertów!

2024-05-06 16:20

Tegoroczne matury rozpoczną się już jutro, czyli 7 maja. Pierwszym egzaminem, z którym zmierzą się tegoroczni absolwenci szkół ponadpodstawowych, będzie język polski. Maturzyści nerwowo wertują notatki i starają się nadrobić zaległości przed jutrzejszym egzaminem. Podpowiadamy, jakie lektury mogą pojawić się podczas tegorocznego egzaminu.

Spis treści

 1. Lektura na maturze z polskiego 2024 - co będzie?
 2. Lektura na maturze z polskiego 2024 - typowania
 3. Lista lektur, które pojawiały się na maturze w poprzednich latach

Egzamin maturalny z języka polskiego rozpocznie się we wtorek, 7 maja o godzinie 9:00. W tym roku do egzaminu dojrzałości w Polsce przystąpi około 263 tysiące absolwentów szkół średnich w całym kraju. W tym roku, aby zdać maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym, wymagane jest uzyskanie minimum 30 procent punktów. Maksymalna liczba punktów, jaką można zdobyć, rozwiązując wszystkie zadania, wynosi 60. Najwięcej punktów, bo aż 35, można zdobyć za ostatnią część, którą jest rozprawka napisana na podstawie jednej z obowiązkowych lektur szkolnych. Warto zatem przyswoić sobie wiedzę z kilkudziesięciu obowiązkowych pozycji.

Matura 2023 z języka polskiego - technikum w Katowicach

Lektura na maturze z polskiego 2024 - co będzie?

Jaka lektura pojawi się na maturze, to temat, który nurtuje uczniów każdego roku. Uczniowie przeszukują internet w poszukiwaniu różnego rodzaju przecieków, które pozwolą im jeszcze w ostatnim momencie przygotować się do egzaminu. Choć ostatecznie o tym, jakie dzieła będą tematem rozprawki, dowiemy się oficjalnie 7 maja, to uczniowie i internetowi twórcy, którzy od lat śledzą tematy maturalne, mają swoje typy.Według informacji, jakie można znaleźć w internecie, warto z pewnością przyswoić sobie wiedzę z takich lektur, jak "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza (który na maturze w ostatnim dziesięcioleciu pojawiał się aż trzykrotnie), "Lalka" Bolesława Prusa (również trzykrotnie pojawiała się w arkuszach maturalnych na przestrzeni ostatniej dekady). Uczniowie typują jednak, że w tym roku podobnie, jak w 2022 i 2023 tematem rozprawki będą rozważania nad epopeją Adama Mickiewicza. W tym roku nadarza się ku temu wyjątkowa okazja, gdyż mija dokładnie 190 lat od momentu jego ukazania się.

Lektura na maturze z polskiego 2024 - typowania

Nauczyciele, którzy tworzą kontent w internecie, stawiają jednak na nieco inne pozycje. Wśród nich znajdują się między innymi "Lalkę" B. Prusa, "Przedwiośnie" S. Żeromskiego, "Dżumę" A. Camusa, "Wesele" S. Wyspiańskiego oraz "Dziady cz. III" A. Mickiewicza - są to dzieła, które uznawane są za najważniejsze z kanonu lektur szkolnych.Wśród typowań internautów pojawia się również "Lalka". Utwór Bolesława Prusa w arkuszach maturalnych występuje co trzy lata, ostatni raz maturzyści z dziełem epoki pozytywizmu zmierzyli się w 2021 roku. Wcześniej uczniowie pisali rozprawkę na podstawie motywu powieści w 2018 i 2015 roku. Czy zatem pojawi się ona również w 2024 roku? Internauci typują także, że z okazji 100-lecia wydania na maturze może pojawić się "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, które dodatkowo traktuje o aktualnych także dziś problemach.

Lista lektur, które pojawiały się na maturze w poprzednich latach

Poniżej możecie znaleźć listę lektur, które pojawiły się w arkuszach maturalnych na przestrzeni ostatnich 12 lat.

 • 2023: "Pana Tadeusz", "Przedwiośnie"
 • 2022: "Pan Tadeusz", "Noce i dnie"
 • 2021: "Lalka", "Ziemia Obiecana"
 • 2020: "Wesele", "Daremne"
 • 2019: "Dziady cz. III", "Pan Tadeusz", "Samotność"
 • 2018: "Lalka", "Noce i dnie"
 • 2017: "Ziemia planeta ludzi", "Słyszę czas"
 • 2016: "Dziady cz. IV", "Dałem słowo"
 • 2015: "Lalka", "Ta jedna sztuka"
 • 2014: "Potop", "Wesele"
 • 2013: "Gloria victis", "Mazowsze", "Przedwiośnie"
 • 2012: "Dziady", "Lalka", "Ludzie bezdomni"

Pamiętajmy jednak, że CKE dokłada wszelkich starań, aby do sieci nie trafiły żadne przecieki. Dlatego wszelkie informacje dotyczące tematów maturalnych, które mogą pojawić się w tym roku, są informacjami niepotwierdzonymi i z pewnością nie należy brać ich za pewnik. Jedyną rzeczą, która może zapewnić sukces podczas egzaminu dojrzałości, jest rzetelne przygotowanie się i przyswojenie wiedzy z zakresu materiału, który był realizowany podczas nauki w szkole średniej.