Wojciech Saługa

i

Autor: Wojciech Saługa

Polityka

Wojciech Saługa ponownie marszałkiem. Oto nowy zarząd województwa śląskiego

W poniedziałek 6 maja odbyła się inauguracyjna sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. Wojciech Saługa z KO został ponownie wybrany na urząd marszałka.

Kim jest Wojciech Saługa? 

Wojciech Saługa pochodzi z Jaworzna. Od 2004 roku był senatorem, a następnie posłem Platformy Obywatelskiej. W 2014 roku został wybrany na marszałka województwa śląskiego. Funkcję tę pełnił do 2018 roku - czyli do momentu, gdy w sejmiku doszło do wolty Wojciecha Kałuży. Wtedy w regionalnym samorządzie władzę przejęło Prawo i Sprawiedliwość.

Wojciech Saługa stracił posadę, ale w wyborach parlamentarnych 2019 udało mu się uzyskać mandat posła. W 2023 roku z powodzeniem ubiegał się o reelekcję.

Wojciech Saługa został marszałkiem województwa śląskiego

W poniedziałkowych wyborach na marszałka jego kontrkandydatem był Jan Chrząszcz z PiS, wicewojewoda śląski w latach 2016-2023. Finalnie Saługa zdobył 29 głosów, a Chrząszcz - 16. Tym samym polityk KO wrócił na urząd po ponad 5 latach przerwy.

Przed nami naprawdę wielkie wyzwania. Województwo śląskie przechodzi transformację, która wiąże się z wyjazdami ludzi, szczególnie ludzi młodych (…) Wciąż mamy kłopoty z górnictwem i energetyką. Na szczęście powstało Ministerstwo Przemysłu, z którym bardzo chcemy współpracować, żeby być częścią tego koła zamachowego, jakim ma być to ministerstwo dla naszego regionu - powiedział Saługa podczas konferencji prasowej, cytowany przez PAP.

Wojciech Saługa zapowiedział, że jednym z głównych zadań nowego zarządu województwa będzie przyspieszenie wydawania wsparcia z UE. To o tyle istotne, że w najbliższych latach do regionu ma trafić w sumie 5,1 mld euro.

Saługa utracił mandat poselski. Kto go obejmie? 

Wraz z wyborem na urząd marszałka Saługa utracił mandat poselski. Ma prawo zastąpić go radna wojewódzka Katarzyna Stachowicz, która w ubiegłorocznych wyborach sejmowych uzyskała w tym samym okręgu najwyższy wynik na liście KO spośród kandydatów, którzy nie otrzymali mandatu.

Przy czym warto zaznaczyć, że Stachowicz kandyduje w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a w tegorocznych wyborach samorządowych poparło ją ponad 50 tys. wyborców, co stanowiło najlepszy wynik w całym województwie.

Mam teraz czas, aby podjąć decyzję, czy obejmę mandat poselski. Jeszcze nie zdecydowałam. Podejmę tę decyzję w najbliższych dniach, ale dziś jestem radną Sejmiku Województwa Śląskiego - powiedziała Stachowicz, cytowana przez PAP.

Oto nowe władze województwa śląskiego

Zarząd Województwa Śląskiego:

  • marszałek Wojciech Saługa (Jaworzno)
  • wicemarszałek Bartłomiej Sabat (Częstochowa, z rekomendacji KO)
  • wicemarszałek Grzegorz Boski (Częstochowa, z rekomendacji Trzeciej Drogi)
  • członek zarządu województwa Rafał Adamczyk (Będzin, z rekomendacji Lewicy)
  • członkini zarządu województwa Joanna Bojczuk (Bielsko-Biała, z rekomendacji KO)

Prezydium Sejmiku Województwa Śląskiego:

  • przewodniczący Jacek Jarco (powiat żywiecki, Trzecia Droga)
  • wiceprzewodnicząca Alina Bednarz (Tychy, KO)
  • wiceprzewodniczący Mirosław Mazur (Zawiercie, KO)
  • wiceprzewodniczący Stanisław Gmitruk (Częstochowa, Trzecia Droga)

Koalicję rządzącą w Sejmiku Województwa Śląskiego VII kadencji tworzą radni Koalicji Obywatelskiej (20), Trzeciej Drogi (5) i Lewicy (2). Pozostałych 18 opozycyjnych mandatów należy do przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości.

W tegorocznych wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego KO zdobyła 508 171 głosów (32,41 proc); PiS zdobyło 487 588 głosów (31,09 proc.); Trzecia Droga zdobyła 166 502 głosy (10,62 proc.); Lewica zdobyła 128 840 głosów (8,22 proc.). Pozostałe komitety nie uzyskały mandatów w sejmiku.(PAP)

Autor: Patryk Osadnik