Bariery linowe to śmiertelna pułapka dla motocyklistów. Podczas wypadku działają jak gilotyna

2020-06-17 7:43 Katarzyna Ziółkowska-Dąbek
Bariery linowe
Autor: GDDKiA Bariery linowe

Bariery linowe zagrażają życiu motocyklistów, uważają miłośnicy jednośladów. Coraz częściej Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na drogach instaluje tak zwane bariery linowe. Sprawdzają się one bardzo dobrze w przypadku kolizji samochodowych. Jednak podczas wypadku motocyklisty stanowią one dla niego śmiertelną pułapkę.

Bariery linowe na drogach mogą uratować życie, ale mogą być też śmiertelną pułapką. Motocykliści z sosnowieckiego Stowarzyszenia Motocyklowego Dawcy Uśmiechu od wielu lat zabiegają o to, by takie bariery zniknęły z dróg.

- Składane były pisma. Wysyłaliśmy zdjęcia buforów plastikowych, które montowane są w innych krajach. Mówi nam się, że są to najtańsze rzeczy do zamontowania i one są bezpieczne. Może tak jest dla samochodu, który odbije się od nich, a my się tniemy na tym - powiedziała nam Ewa Ryłko z sosnowieckiego Stowarzyszenia Motocyklowego Dawcy Uśmiechu.

Z badań zleconych przez Europejski Program Oceny Dróg wynika, że prawdopodobieństwo śmierci motocyklisty zderzającego się z taką barierą jest 15-krotnie większe niż w przypadku pasażera samochodu.

Gdy motocyklista niefortunnie upadnie może nawet stracić głowę.

- Motocyklista nie musi być nawet bardzo rozpędzony żeby stracić życie i zdrowie na takich barierach - dodaje Adam Lipka z Klubu Mustang MC Poland.

W 2019 roku na polskich drogach doszło do 2630 wypadków z udziałem motocyklistów, w których zginęło 295 z nich. To największa liczba ofiar śmiertelnych od 2011 roku. Czy GDDKiA przychyli się do apelu motocyklistów?

Sonda z krwiodawstwa. Dlaczego oddajecie krew?