Zbliża się złoty jubileusz kapłaństwa arcybiskupa Stanisława Gądeckiego

i

Autor: Facebook/Abp Stanisław Gądecki

KOŚCIÓŁ

Złoty jubileusz kapłaństwa arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Jaki upominek otrzymał jubilat od księży z archidiecezji

2023-06-09 12:02

W sobotę w Poznaniu odbędą się główne uroczystości dziękczynne z okazji jubileuszu 50-lecia kapłaństwa abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bł. Stefana Wyszyńskiego w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie.

Złoty jubileusz kapłaństwa arcybiskupa Stanisława Gądeckiego

Arcybiskup Stanisław Gądecki święcenia kapłańskie przyjął 9 czerwca 1973 r. z rąk bł. Stefana Wyszyńskiego w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie. W sobotę w Poznaniu odbędą się główne uroczystości dziękczynne związane ze złotym jubileuszem kapłaństwa metropolity poznańskiego.

Jubileusz metropolity poznańskiego. Program uroczystości

W podziękowaniu za 50 lat kapłaństwa abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył Eucharystii w katedrze poznańskiej w sobotę, 10 czerwca, o godz. 11:00. Homilię wygłosi abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Dziś arcybiskup Stanisław Gądecki udał się tam, gdzie wszystko się dla niego zaczęło. O 12:00 uczestniczył w uroczystej mszy, podczas której homilię wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak.

Wyjątkowy prezent dla jubilata

Kapłani Archidiecezji Poznańskiej w podziękowaniu za 50 lat kapłaństwa abp. Gądeckiego wsparli budowę powstającego w diecezji Kamieniec Podolski w Ukrainie Centrum Rehabilitacji Duchowej i Psychologicznej im. św. Jana Pawła II. Ośrodek ma służyć leczeniu psychologicznemu traum wojennych i wsparciu duchowemu osób dotkniętych wojną i jej konsekwencjami.

Stanisław Gądecki. Historia arcybiskupa

Stanisław Gądecki urodził się 19 października 1949 toku w Strzelnie, na terenie ówczesnego województwa poznańskiego. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego w Bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie 9 czerwca 1973 r. Z początkiem lutego 1992 r. został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. 28 marca 2002 r. Jan Paweł II mianował go Arcybiskupem Metropolitą Poznańskim.

Abp Stanisław Gądecki od lat aktywnie działa w Konferencji Episkopatu Polski. Dotychczas pełnił funkcje przewodniczącego Komisji ds. Dialogu z Judaizmem, Rady ds. Dialogu Religijnego czy przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP. Od 2002 r. wchodzi w skład Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Abp Gądecki od 2004 do 2014 r. pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. 12 marca 2014 r. został wybrany na Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski na pierwszą kadencję, a 14 marca 2019 roku – na drugą kadencję.

Staropolska tradycja przystrajania wsi na Boże Ciało
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE