Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi

Kościół

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Odpowiedź nie jest jednoznaczna!

2023-06-08 14:53

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? To pytanie zadaje sobie wiele osób tuż przed tym świętem. Okazuje się, że odpowiedź jest niejednoznaczna. Wszystko zależy od diecezji, w której się znajdujemy.

Boże Ciało 2023

Boże Ciało 2023 przypada na czwartek (8 czerwca). To święto sprawia, że wielu z nas ma planuje długi weekend i organizacje rodzinnego spotkania czy też grilla. W takim przypadku na naszych stołach lądują potrawy mięsne, ale czy faktycznie możemy je jeść?

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso?

Czy jedzenie mięsa w piątek jest grzechem? - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość - taki zapis widnieje w kodeksie prawa kanonicznego.

Tak więc czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? To tak naprawdę zależy od tego, w którym regionie Polski mieszkamy. Duchowni mogą udzielić dyspensy. W przypadku piątku (9 czerwca) po Bożym Ciele czynią to arcybiskupi w poszczególnych diecezjach.

Dyspensa w piątek po Bożym Ciele. Gdzie obowiązuje?

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Odpowiedź na to pytanie znają już mieszkańcy i osoby przebywające na terenie Archidiecezji Warszawskiej. Kardynał Kazimierz Nycz udzielił już wiernym dyspensy na piątek (9 czerwca). Podobnie sytuacja ma się na terenie Archidiecezji Poznańskiej, gdzie decyzję podjął Arcybiskup Stanisław Gądecki.

Jeśli ktoś nie wie czy może jeść mięso w piątek po Bożym Ciele, to powinien zapoznać się z komunikatami odpowiedniej archidiecezji. Jeszcze wiele z nich nie podjęło decyzji dotyczącej dyspensy w piątek (9 czerwca), ale powinno to się stać w najbliższych dniach. 

Sonda
Czy jesz mięso w piątek?
Ksiądz zmienił cennik