Jak odpowiednio przygotować fasolkę szparagową?

i

Autor: pixabay.com/haim_charbit, pixabay.com/OpenClipart-Vectors

WARZYWA W KUCHNI

Fasolka szparagowa. Dzięki tym trikom odpowiednio ją przygotujesz, a smak zapamiętasz na długo! Koniec z łykowatą i twardą fasolką

2024-04-30 14:10

Trwa sezon na fasolkę szparagową. Jego kulminacja wiąże się zazwyczaj z przełomem lipca i sierpnia. Fasolka nie jest warzywem tanim. Stąd tym bardziej smuci i denerwuje nas, gdy na talerzu jest twarda czy łykowata. Jak temu zaradzić? Oto kilka prostych trików do zastosowania w kuchni.

Fasolka szparagowa. Pyszne warzywo strączkowe

Fasolka szparagowa jest pysznym i bardzo zdrowym warzywem strączkowym. Jest częstym elementem wakacyjnych obiadów, zdrowych przekąsek, zup, makaronów czy sałatek. Można ją zjeść bez dodatków, można też z uprażoną bułką tartą, masełkiem i zieleniną. Fasolkę dostępna jest w dwóch kolorach - żółtym i zielonym. Oba rodzaje przygotowuje się do gotowania w ten sam sposób. Fasolka żółta ma jednak delikatniejszą strukturę i zazwyczaj gotuje się szybciej niż ta zielona.

Która fasolka szparagowa najlepsza do gotowania?

Jak już zostało wspomniane, przygotowanie do gotowania nie różni się w zależności od koloru warzywa. W obu przypadkach jednak warto wybrać młodą fasolkę szparagową.

Po czym rozpoznać młodą fasolkę szparagową?

Możemy kierować się kolorem. W przypadku młodych strączków jest on bardziej wyrazisty, później blednie. Nie jest to jednak wiążący wskaźnik, gdyż kolor fasolki zależy też od jej odmiany. Stara fasolka jest dość gruba i długa. Bardziej widoczne są także nasiona fasoli, które uwypuklają się pod skórką. Jeśli przełamiesz taką fasolkę na pół, to zazwyczaj obie części nadal pozostaną złączone drewniejącym już łykiem.

Fasolka szparagowa - sezon

W Polsce młodą fasolkę można kupić już w maju. Co istotne, jest ona dostępna aż do końca wakacji. Wszystko dzięki temu, że w naszym kraju uprawiane są zarówno odmiany wczesne, jak i późne. Analiza ostatnich lat pozwala zaobserwować, że Polacy najwięcej fasolki szparagowej kupują na przełomie lipca i sierpnia. Wtedy też, na ogół, najbardziej przystępna jest jej cena.

Łykowata fasolka szparagowa. Prosty trik, by przygotować warzywo do gotowania

Obranie młodej i miękkiej fasolki nie stanowi żadnego problemu. Gorzej jest, gdy warzywo jest łykowate. Jak sobie wtedy poradzić? Wystarczy znaleźć dużą miskę, przełożyć do niej fasolkę i zalać wrzątkiem. To sprawi, że łyko łatwiej odejdzie. To znacząco ułatwi odcięcie końcówek. Warzywo jest gotowe do gotowania.

Gdy gotujemy dużą porcję, warto skorzystać ze sposobu na ekspresowe odkrajanie końcówek. Wystarczy strąki równo położyć obok siebie na desce lub talerzu i jednym ruchem pozbyć się końców.

Triki w kuchni. Jak sprawić, by fasolka szparagowa była miękka, niełykowata i smaczna?

Trzeba dobrze dobrać czas gotowania fasolki. Młoda żółta fasolka powinna być gotowa już po 5 minutach, a zielona po ok. 8. Starsze warzywa potrzebują znacząco więcej czasu - żółta ok. 10 minut, zielona nawet do 20 minut. Warto pamiętać, by podczas gotowania fasolki dodać po łyżeczce soli i cukru.

Innym rozwiązaniem jest ugotowanie fasolki szparagowej na parze. W tym przypadku powinno wystarczyć 10 minut.

Fasolka szparagowa. Jakie właściwości mają fasolowe strączki? Co można zrobić z fasolki szparagowej?