SZTUKA

Wrocław - najciekawsze muzea i galerie, które trzeba odwiedzić! Artystycznym szlakiem pięknego miasta

2024-05-02 13:56

Ostatnie lata pokazały, że Wrocław w pełni zasługuje na miano polskiej stolicy sztuki. W Muzeum Narodowym znajdziemy wiele wspaniałych dzieł polskich i zagranicznych klasyków, Pawilon Czterech Kopuł zachwyca zarówno architekturą, jak i wyjątkowymi wystawami czasowymi, a Panorama Racławicka to must see każdego turysty. Oto najważniejsze wrocławskie instytucje, które trzeba znać.

Muzeum Panorama Racławicka - Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Już sam wygląd i architektura budynku o kształcie rotundy jest niemałą atrakcją, jednak to, co znajduje się w jej wnętrzu, zachwyci was znacznie bardziej. "Panorama Racławicka" to monumentalne arcydzieło pędzla trzech słynnych artystów: Jana Syski (pomysłodawcy tego obrazu), Wojciecha Kossaka i Ludwiga Bollera. Malowidło przedstawia sceny ze zwycięskiej bitwy Polaków nad Rosjanami pod Racławicami z 1794 r. pod dowództwem Tadeusza Kościuszki. Okrągły projekt budynku znacznie ułatwia i urozmaica kontemplację dzieła. Panoramę Racławicką zdecydowanie trzeba zobaczyć.

Pawilon Czterech Kopuł - Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Kolejny wspaniały budynek, w którym obecnie mieści się oddział sztuki współczesnej. Wzniesiono go na początku XX w. z myślą o Wystawie Stulecia. Od początku swojego istnienia obiekt pełnił funkcje ekspozycyjne. Szczęśliwie, pawilon nie ucierpiał podczas wojny. W latach powojennych przez pewnien czas mieściło się tam planetarium oraz atelier Wytwórni Filmów Fabularnych. Współcześnie we wnętrzach Pawilonu Czterech Kopuł można podziwiać imponujące zbiory sztuki współczesnej, w których znajdziemy m.in. prace Wojciecha Fangora, Marii Jaremy czy Jerzego Nowosielskiego. Boczne skrzydło to przestrzeń przeznaczona na wystawy czasowe. Jedną z najsłynniejszych ekspozycji w tym miejscu była wystawa "Abakanowicz. Totalna" prezentująca najsłynniejsze prace Magdaleny Abakanowicz, które następnie trafiły na wystawę w londyńskiej galerii Tate.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu - gmach główny

Na zwiedzanie tego obiektu warto poświęcić więcej czasu, bowiem znajdziemy w nim aż sześć ekspozycji stałych oraz bieżące wystawy czasowe. Obejrzenie tego wszystkiego w jeden dzień jest niemożliwością, dlatego najlepiej podzielić sobie oglądanie zbiorów na etapy albo wybrać tylko te działy, które interesują nas nas najbardziej. Do wyboru mamy m.in. śląską rzeźbę kamienną z XII–XVI w., sztukę śląskę XIV–XVI w. oraz XVI–XIX w., a także galerię sztuki polskiej XVII–XIX w. i zbiory europejskie XV–XX w. Na miłośników klasyki malarstwa polskiego czekają takie słynne płótna, jak np. "Autoportret z japońską parasolką" Olgi Boznańskiej, "Bretonka na progu domu" Anny Bilińskiej, czy enigmatyczny i fascynujący obraz Jacka Malczewskiego "Prawo". Zdjęcie na wewnętrznym dziedzińcu ozdobionym pięknymi arkadami będzie wyjątkową pamiątką z tej wizyty.

Dizajn BWA

To zdecydowanie jedna z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych galerii sztuki współczesnej we Wrocławiu. Działa jako instytucja państwowa i jak sama nazwa wskazuje, jej działalność skierowana jest na design. Wystawy w tym miejscu są niezwykle interesujące i nastawione na promowanie młodej sztuki. Dodatkową atrakcją jest przestrzeń o wiele mówiącej nazwie "Żyjnia", czyli strefa relaksu, gdzie goście mogą odpocząć na miękkich pufach w otoczeniu kojącej zieleni.

To zobaczycie w Muzeum Historii Polski. Zwiedzamy największe muzeum w Polsce przed otwarciem