Wakacje 2024

Wakacje 2024 w pakiecie lot + hotel trzy razy tańsze niż u touroperatora. Analiza ofert

2024-04-22 9:24

Analiza ofert tradycyjnych touroperatorów i platform podróży pokazuje, że wakacje w lipcu-sierpniu 2024 r. rezerwowane w pakiecie lot plus hotel często są tańsze, a dodatkowo oferują większą elastyczność w planowaniu wyjazdu. Różnice w cenie analogicznej oferty sięgają od 5 do nawet 34 proc. Takich oszczędności można szukać na popularnych kierunkach wakacyjnych w Hiszpanii, Portugalii oraz na Cyprze i Maderze.

Już za miesiąc hotele i lotniska na południu Europy będą przeżywały prawdziwy turystyczny boom. To dlatego, że letni sezon wakacyjny rozpoczną osoby, które już mają zarezerwowany wypoczynek na maj i czerwiec. A co z wakacjami w lipcu i sierpniu? Dane eSky.pl pokazują, że jeśli chcemy lecieć wtedy nad morze czy ocean, to kwiecień jest ostatnim momentem, żeby zaplanować podróż w rozsądnej cenie. Szczególnie gdy postawimy na zorganizowanie urlopu poprzez internetowe platformy podróży.

Wycieczki tradycyjnych biur podróży na lipiec-sierpień 2024 r. zestawiliśmy z pakietami lot plus hotel. Te ostatnie zapewniają przelot i zakwaterowanie na takich samych warunkach, a także - podobnie do touroperatorów - objęte są Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym, więc to platformy są odpowiedzialne za sprawny przebieg podróży. Sprawdziliśmy, ile mogą zaoszczędzić osoby rezerwujące podróż w formule pakietu dynamicznego w porównaniu z sytuacją, gdy letni urlop postanowią zorganizować z pomocą klasycznego touroperatora. W analizie uwzględniliśmy Hiszpanię oraz Cypr jako kierunki cieszące się szczególną popularnością w ostatnich latach, a także Portugalię, która wspina się coraz wyżej w rankingach podróżniczych

- wyjaśnia Jarosław Grabczak, Commercial Supply Manager w Grupie eSky.

SHORT - Nosel wkręca - pilnowanie jedzenia| ESKA

Hiszpania: Teneryfa, Majorka, Costa Blanca i Costa Brava

Costa Brava, Costa Blanca, Majorka i Teneryfa: za odpoczynek w tych regionach Hiszpanii najczęściej przepłacamy, gdy latamy tam w ramach oferty touroperatorskiej. Przykładowo za tygodniowy urlop all-inclusive w 4-gwiazdkowym hotelu na Teneryfie w lipcu zapłacimy blisko 4,9 tys. zł od osoby, jeśli wybierzemy się tam z tradycyjnym biurem podróży. Jednocześnie przelot i nocleg w tym samym obiekcie, lecz dzień później, możemy zarezerwować tysiąc złotych taniej – 3,9 tys. zł od osoby – z pakietem lot plus hotel, które dostępne są w internetowych platformach podróży.

Są również tańsze alternatywy dla osób szukających oszczędności. Bo jeśli kuszą nas hiszpańskie wakacje w sierpniu, które w cenie zawierają pobyt w 3-gwiazdkowym obiekcie oraz dwa posiłki w ciągu dnia, to warto zaplanować odpoczynek na Costa Brava, który zamiast 2,8 tys. zł (touroperator) może kosztować nas 500 zł mniej: 2,3 tys. zł w pakiecie lot plus hotel dla jednej osoby. Natomiast jeśli koniecznie chcemy stołować się w hotelu trzy razy dziennie, to wakacje na cztery gwiazdki w regionie Costa Blanca są dostępne za 3,5 tys. zł od osoby (lot plus hotel), podczas gdy analogiczna podróż z tradycyjnym biurem podróży to koszt 4,1 tys. zł.

Cypr: Pafos, Larnaka, Ayia Napa, Limassol

W ostatnich latach Cypr jest jednym z najpopularniejszych kierunków na dłuższe wyjazdy wśród Polek i Polaków1. Miłośnicy wyspiarskich podróży wybierający się do Pafos należą do grona osób, które na urlopie zorganizowanym przez internetową platformę zaoszczędzą najwięcej. Niezależnie od tego, czy postanowią spędzić tydzień w 4-gwiazdkowym hotelu z obiadokolacją, czy jednak zarezerwują wakacje all inclusive w 5-gwiazdkowym standardzie, to i tak wydadzą o jedną trzecią mniej, niż proponują touroperatorzy: 2,7 tys. zł i 4,5 tys. zł zamiast 3,6 tys. zł i 6 tys. zł odpowiednio za analogiczną ofertę dla jednej osoby.

Jeśli myślimy o tygodniowych wakacjach w mieście Limassol na południu Cypru, to w pakiecie zarezerwujemy je taniej. Na przykład za przelot i pobyt w 3-gwiazdkowym obiekcie z trzema posiłkami zapłacimy 3,4 tys. zł od osoby w formule lot plus hotel. Natomiast analogiczną wycieczkę u touroperatora kupimy za 4,2 tys. zł. Nieco więcej, bo 3,7 tys. zł dla jednej osoby, kosztować będzie pakiet wakacyjny w hotelu o 4 gwiazdkach w Larnace, który też oferuje śniadanie, obiad i kolację. Z kolei tradycyjne biuro podróży wysyła Polaków na takie same wakacje za co najmniej 4,3 tys. zł od osoby.

1 https://biuroprasowe.esky.pl/297842-jak-podrozuja-polki-i-polacy-kierunki-wydatki-i-czas-w-podrozy

Jak widać, analizowanie ofert różnych dostawców często przynosi pozytywne efekty i realne oszczędności. Jednak najważniejszy czynnik, który pozwoli ograniczyć wpływ „sezonowości” cen w okresie wakacyjnym na nasz portfel, to rezerwowanie wakacji z wyprzedzeniem, przy czym co najmniej trzymiesięcznym. Dodatkowo zostawimy więcej pieniędzy w domowym budżecie, jeśli wybierzemy się na urlop poza sezonem, kiedy to popyt na podróże maleje, a linie lotnicze i obiekty noclegowe obniżają ceny swoich usług. Cypr idealnie nadaje się na taki właśnie odpoczynek, gdyż średnia temperatura na wyspie nawet w październiku wynosi ok. 27 stopni Celsjusza, co zapewnia komfortowe warunki do spędzania czasu zarówno nad wodą, jak i podczas długich spacerów w mieście

- mówi Jarosław Grabczak.

Portugalia: Madera i Algarve

Turystyka na Maderze kwitnie w najlepsze: według tamtejszego Urzędu Statystycznego w 2023 roku wyspę odwiedziło 2,3 mln osób, w tym 115 tys. Polaków (+34 proc. r/r). Wakacje w krainie wiecznej wiosny kuszą jeszcze bardziej, gdy na identycznej podróży możemy zaoszczędzić do 26 proc. łącznej wartości wyjazdu.

Z taką różnicą cenową między odpoczynkiem w formule lot plus hotel a tym zorganizowanym przez klasycznego touroperatora spotkamy się m.in. przy rezerwowaniu pakietu z lotami i 5‑gwiazdkowym hotelem z dwoma posiłkami w lipcu. Za wakacje zarezerwowane w ten sposób zapłacimy bowiem 5,7 tys. zł od osoby, podczas gdy cena takiej wycieczki z touroperatorem wynosi już 7,2 tys. zł.

Osiągniemy podobny poziom oszczędności, ale całościowo na podróż wydamy tysiąc złotych mniej, jeśli zarezerwujemy przelot i 4-gwiazdkowy nocleg w formule pakietowej, która w ofercie ma też śniadanie i obiadokolację: zamiast 5,8 tys. zł od osoby za wyjazd z klasycznym touroperatorem wakacje w pakiecie na wyspie zarezerwujemy za 4,7 tys. zł.

Lato w Portugalii Polacy mogą również spędzić na południowym wybrzeżu kontynentalnej części kraju, czyli w regionie Algarve, który ma wiele do zaoferowania w kategorii odpoczynku. Przykładowo pakiet all inclusive w 3-gwiazdkowym obiekcie z lotami do Faro w obie strony to koszt ok. 4,9 tys. zł za osobę w formule lot plus hotel wobec 5,9 tys. zł w tradycyjnym biurze podróży. Natomiast za pakiet wakacyjny z przelotem oraz siedmioma dniami w hotelu z 4 gwiazdkami i trzema posiłkami zapłacimy ok. 5,5 tys. zł przy rezerwacji z platformą podróży. Taki sam wyjazd organizuje również touroperator, ale już w cenie 7,1 tys. zł za osobę.