Zimny Księżyc 2019 - kiedy jest w grudniu? Jak wygląda?

2019-12-11 9:38 AD
Pełnia
Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Pełnia Zimnego Księżyca to już ostatnia pełnia w ciągu roku! Niebawem pożegnamy 2019, a wraz z nim wiele się zmieni. Zanim to jednak nastąpi czeka nas ciekawe zjawisko astronomiczne, które będzie miało wpły na nasze nastroje i zachowanie. Już niebawem będziemy mogli obserwować przepiękny księżyc, który rozświetli niemal całe niebo. Jak i o której godzinie oglądać ostatnią pełnię księżyca w roku 2019?

Księżyc o zarania dziejów pełni ważną funkcję w życiu ludzi. Jego fazy wyznaczały między innymi okres zbiorów, od którego uzależnione było całe życie ludzi. Już niebawem będziemy mogli zobaczyć kolejne ciekawe zjawisko atmosferyczne. Zimy Księżyc pojawia się na niebie w połowie grudnia. Jego nazwa pochodzi oczywiście od okresu, z jakim jest związany, a więc w dużej mierze z nadchodzącą zimą. Pierwszy dzień zimy wypada w 2019 roku 22 grudnia. Na razie nie zapowiada się jednak żeby była ona mroźna lub śnieżka. To dobrze wróży dla tych, którzy lubią czas poświęcać na zerkanie w niebo. Warunki atmosferyczne będą bardzo korzystne właśnie dla nich. Pełnia Zimnego Księżyca wpływać będzie na nasz nastrój. Podczas jej trwania poczuć możemy się zmęczeni lub zdenerwowani, mogą występować również problemy ze snem. Warto przygotować się również na jego drażniące światło. Księżyc nie będzie wyraźnie większy, lecz może wydawać się nam jaśniejszy niż zazwyczaj, o ile nie zasłonią go humory. Kiedy zjawisko się rozpocznie?

Pełnia księżyca w grudniu - kiedy obserwować?

Pełnia księżyca to wyjątkowe zjawisko astronomiczne, które możemy obserwować raz w miesiącu. Niektóre z nich są jednak szczególe. Tak jest w przypadku Pełni Zimnego Księżyca. Oglądać będzie ją można w czwartek, 12 grudnia 2019 roku. Do obserwacji pełni nie będzie nam potrzebny żaden sprzęt. Jednak dla lepszych efektów wizualnych, jeżeli nie macie dostępu do profesjonalnego teleskopu, możecie zabrać ze sobą zwykłą lornetkę.

Najnowsze