Wolne za 11 listopada 2017. Szef ma obowiązek wyznaczyć wolne?

i

Autor: brak danych Jak dostać wolne za 11 listopada?

Wolne za 11 listopada 2017. Szef ma obowiązek wyznaczyć termin?

2017-10-25 14:08

11 listopada w tym roku wypada w sobotę. Nie powinniśmy jednak stracić z tego powodu wolnego dnia. 

Święto Niepodległości obchodzimy co roku 11 listopada. W 2017 wypada ono jednak w sobotę. Wole tego dnia będą mieć na pewno pracownicy firm, które funkcjonują w weekendy, ale teoretycznie przepada ono wszystkim pozostałym oraz dzieciom w wieku szkolnym. 

11 listopada - szef ma obowiązek wyznaczyć termin?

Trybunał Konstytucyjny w  2012 roku ogłosił wyrok (sygn. akt K 27/11) na mocy którego pracownicy mogą znów odbierać dzień wolny, jeżeli święto wypada w wolnym dla nich od pracy dniu. Dotyczy to pracujących w przeciętnym pięciodniowym systemie pracy. Spowodowane jest tym, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym, przypadające w innym dniu niż niedziela zmniejsza wymiar czasu pracy o 8 godzin. Oznacza to, że nasz szef musi wyznaczyć nam inny dzień wolny w pracy. Wolne odbierzemy w tym samym okresie rozliczeniowym. Dzień ten zostanie nam raczej narzucony z góry.

>>Bieg Niepodległości 2017 Warszawa - trasa, utrudnienia

Święto Niepodległości - Kto nie dostanie wolnego?

Na wolne nie mogą liczyć jednak osoby, które pracują mniej niż 5 dni w tygodniu lub jeśli sobota to ich normalny dzień pracy. Nauczyciele otrzymają dzień wolny od pracy lub wynagrodzenie jeśli w dniu święta będą pracować. Wynika to z art. 42c ust. 3 i 4 Karty Nauczyciela.