Krzyż

i

Autor: Canva

Wielki Post 2022 - kiedy się zaczyna? Do kiedy trwa w tym roku?

2022-02-24 14:04

Przed nami ostatnie dni karnawału. Tłusty czwartek zawsze traktowany jest jako symbol nadejścia Wielkiego Postu - okresu przygotowań do Wielkanocy dla wszystkich katolików. Kiedy zaczyna się Wielki Post 2022 i do kiedy będzie trwał? Kiedy rozpoczną się święta wielkanocne? Wszystkie najważniejsze daty i informacje znajdziecie w jednym miejscu.

Kiedy zaczyna się Wielki Post 2022? Dla wszystkich katolików Wielki Post to wyjątkowy czas. Służy on bowiem przygotowaniu się do najważniejszych świąt w całym roku liturgicznym, czyli do świąt wielkanocnych, które są upamiętnieniem zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jako że Wielkanoc jest świętem ruchomym, Wielki Post nie rozpoczyna się co roku w tym samym dniu. Dla wielu osób symbolem nadejścia Wielkiego Postu jest tłusty czwartek, który, jak wiadomo, zwiastuje ostatnie dni karnawału. Tego dnia Polacy tłumnie wyruszają do cukierni, piekarni oraz kawiarni, by zjeść choć jednego pączka, który ma zwiastować dobrobyt. Poniżej prezentujemy wszystkie najważniejsze daty związane z obchodami świąt wielkanocnych i poprzedzającym je Wielkim Postem.

Sonda
Wielki Post - czy trzymasz się postanowień?

Kiedy i ile trwa Wielki Post 2022?

Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową. W tym roku wypada ona 2 marca. Oznacza to, że ostatki przypadają dzień wcześniej, w pierwszym dniu nowego miesiąca. Wielki Post trwa dokładnie 40 dni, co jest nawiązaniem do czasu spędzonego przez Jezusa na pustyni. W związku z tym święta wielkanocne rozpoczynają się dokładnie 17 kwietnia. Tradycyjnie będą one poprzedzone Wielkim Tygodniem.

ESKA XD #042 - BATMAN, EUROWIZJA, MIŁOŚĆ, SAMOCHODY