Wielkanoc 2022

i

Autor: Pixabay

Wielkanoc 2022 - kiedy można jeść pokarmy mięsne?

2022-03-03 10:43

Wielkanoc jest dla Chrześcijan najistotniejszym świętem. Wraz z rodziną udają się do Kościoła poświęcić pokarm, jest to także okazja, aby rodzinnie zjeść posiłek. Na stole znajdziemy takie potrawy jak: święconka, żurek, mazurek i wiele innych pyszności. Kiedy jednak Katolicy mogą pozwolić sobie na potrawy mięsne? Sprawdźcie w poniższym artykule.

Wielkanoc - kiedy można jeść mięso? Większość Chrześcijan zdaje sobie sprawę, że w Wielki Piątek nie wolno jeść potraw mięsnych ze względu, iż jest to ścisły post. Wszyscy aktywni katolicy powinni tego przestrzegać. Mnóstwo jednak osób nie wie czy obowiązuje to także w inne dni. Otóż nie. Ścisły post obowiązuje jedynie w Wielki Piątek. Jedzenia mięsa w Wielką Sobotę nie jest grzechem, lub złamaniem zasad kościoła.

ZOBACZ TAKŻE: Wielkanoc 2022: kiedy wypadają Wielka Sobota, Niedziela Wielkanocna, Lany Poniedziałek? Ile dni jest wolne?

Kiedy trzeba, a kiedy należy się powstrzymać?

Nie jedzenie pokarmów mięsnych nie wynika z nauczania Jezusa, jest to tradycja kościelna. Mimo to wielu Kapłanów namawia na powstrzymanie się i nie jedzenie mięsa. Przekonują, aby spożywać je dopiero w Wielką Niedzielę. Dlaczego tak jest? Wielka Sobota jest symbolem żałoby apostołów po śmierci Chrystusa. Dlatego wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych tego dnia jest dla wielu bardzo ważne i pozwala lepiej przeżyć symbolikę Triduum Paschalnego. Z tego powodu, mimo że spożywanie pieczeni nie jest czymś zakazanym, to wiele osób trzyma post jak w Wielki Piątek.

Śniadanie Wielkanocne: Co podać na stół?