Wielkanoc - do kiedy post? Który termin obowiązuje?

2018-03-31 23:07
Wielkanoc - do kiedy post? Który termin obowiązuje?
Autor: fot./freeimages.com/wojciech wolak Święconka

Zanim siądziemy do uroczystego obiadu wielkanocnego, obowiązuje nas ścisły post. Do kiedy trwa? Okazuje się, że z ustaleniem konkretnego terminu, może być problem. Czytajcie na ESKA.pl.

Wielkanoc - do kiedy post i który konkretnie termin obowiązuje? To pytanie zawsze pojawia się przed Niedzielą Wielkanocną. Polskie rodziny urządzają wtedy uroczysty obiad, ale wcześniej muszą przestrzegać ścisłego postu. Czym jest ścisły post? To nie tylko unikanie potraw mięsnych, ale i tak zwany "post ilościowy", polegający na zjedzeniu w ciągu dnia jednego posiłku do syta i dwóch znacznie skromniejszych. Wiadomo, że obowiązuje w Wielki Piątek. A do kiedy trwa?

Wielkanoc - błędy, które popełniasz, a nie masz o tym pojęcia

Autor: brak danych

Nie tylko przygotowania świątecznych potraw mogą wywołać zamieszanie w Wielkanoc. Jak się okazuje, święto to też trudności językowe, o których mogliście nie mieć pojęcia!

Ścisły post w Wielkanoc - do kiedy trwa?

Który termin zakończenia ścisłego postu obowiązuje? Obecne prawo kanoniczne mówi, że ścisły post należy przestrzegać w Wielki Piątek i Środę Popielcową. Wtedy Chrześcijanie powinni unikać mięsa i jeść mniej posiłków. A jak jest w Wielką Sobotę? W wielu polskich domach przyjęło się, że ścisły post trwa aż do powrotu do domu ze święconką. Czy tak nakazuje kościelne prawo?

Do kiedy trwa ścisły post w Wielką Sobotę i Wielkanoc? Dawne przepisy prawa kanonicznego nakazywały pościć aż do godziny 12:00, kiedy wszyscy wracali ze święcenia pokarmów. Niektórzy idą jeszcze dalej i ścisłego postu przestrzegają aż do niedzielnej mszy rezurekcyjnej. Dziś jednak nie ma przepisów, które każą pościć w sobotę i niedzielę. Znaczy to, że posiłki można jeść już normalnie. Mimo to, warto jednak trzymać się także domowych tradycji dotyczących ścisłego postu.

Czy w Wielki Czwartek i Piątek idzie się do szkoły?

Autor: brak danych

Czy w Wielki Czwartek i Piątek idzie się do szkoły? Sprawdź, jak wypadają daty przerwy wiosennej 2018!

 

Najnowsze