pofoda

i

Autor: Canva

pogoda

Upały, burze i silny wiatr. Początek wakacji może być niebezpieczny

2024-06-24 11:46

Początek tegorocznych wakacji przynosi dynamiczne i nieprzewidywalne warunki pogodowe, które mogą wpłynąć na plany urlopowe wielu Polaków. Prognozy wskazują na intensywne upały, które będą przeplatać się z gwałtownymi burzami oraz silnymi wiatrami. Taka pogoda, choć typowa dla letnich miesięcy, niesie ze sobą pewne zagrożenia, na które warto być przygotowanym.

Czeka nas lato pełne pogodowych skrajności. Tak w skrócie podsumować można to, co szykuje dla nas m.in. lipiec. Z prognozy długoterminowej na ten miesiąc opracowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że lipiec może przynieść niebezpieczne warunki atmosferyczne. Ci, którzy planują wypoczynek w Polsce powinni przygotować się na to, że część ich planów może zostać pokrzyżowana ze względu na zmienną aurę. Ostatnie tygodnie przyzwyczaiły nas już do ciągłych alertów, które dostajemy na nasze telefony. Tych jednak nie powinniśmy traktować z przymrużeniem oka. To ważna informacje oraz ostrzeżenia, dzięki którym możemy zadbać o nasze bezpieczeństwo.

EURO 2024: Ceny na stadionie

Prognoza pogody - lipiec 2024

Prognoza pogody na lipiec 2024 przewiduje, że temperatura na południu, zachodzie i w centrum kraju ma być powyżej normy. Tylko na północy Polski temperatura pozostanie w granicach normy. Prawdopodobieństwo wystąpienia największych upałów przypada od 15 do 28 lipca. IMiGW podaje, że powinniśmy spodziewać się bardzo gorących, suchych i słonecznych okresów z temperaturami przekraczającymi 35 stopni, ale również mocnych wahań i ochłodzeń, nawet z dnia na dzień. Wówczas temperatura może spadać nawet do 20 st. C. Jeśli chodzi o opady, to miesiąc ten ma charakteryzować opadami w granicach normy i trochę poniżej.

Pogoda - lipiec 2024

Upały i gorące dni będą wynikiem napływu gorących i wilgotnych mas powietrza pochodzenia polarnomorskiego ciepłego i zwrotnikowego z południa i południowego zachodu. Takie warunki będą sprzyjać tworzeniu się gwałtownych burz, które skutkować mogą poważnymi szkodami. Nie zabraknie również opadów gradu. Pij dużo wody i unikaj alkoholu podczas upałów. Co więcej, używaj kremów z wysokim filtrem UV, noś kapelusze i okulary przeciwsłoneczne. Staraj się unikać przebywania na słońcu w godzinach 11:00-16:00, kiedy promieniowanie UV jest najsilniejsze. Z kolei w trakcie burz i intensywnego wiatru unikaj przebywania na otwartej przestrzeni. Najlepiej schronić się w budynku. Nie kąp się w jeziorach, rzekach czy morzu podczas burzy. Woda przyciąga pioruny. Upewnij się, że wszystkie lekkie przedmioty w ogrodzie czy na balkonie są odpowiednio zabezpieczone lub schowane. Upewnij się, że okna i drzwi są dobrze zamknięte. Sprawdź stan dachów i innych elementów budynku.