Prima aprilis, żarty

i

Autor: Pixabay.com/DadionGomez (Pixabay License)

Prima Aprilis - co to znaczy i skąd pochodzi obyczaj robienia żartów?

2022-03-29 16:39

Prima aprilis to nieoficjalne święto, które co roku przynosi wiele uśmiechu i radości. Trzeba jednak uważać, bo można łatwo zostać wkręconym! Przygotowywanie żartów dla wielu jest dużą frajdą. Niektórzy mogą się jednak zastanawiać, skąd wzięła się ta tradycja. Wyjaśniamy genezę tego szalonego dnia.

Prima Aprilis co roku obchodzimy 1 kwietnia. To okazja do robienia kawałów, za które nikt się nie obrazi. Najpopularniejsze są takie żarty jak podmienianie cukru na sól, malowanie podczas snu czy opowiadanie wymyślonych historii. Tego dnia trzeba mieć się na baczności i dobrze analizować to, co słyszymy od innych, ponieważ łatwo można zostać wrobionym! Co oznacza sama nazwa Prima Aprilis? Pochodzi z języka i oznacza dosłownie pierwszy kwietnia. Prima po polsku to pierwszy, a aprilis to kwiecień. Niektórych zastanawiać może też sama geneza tego nieoficjalnego święta. Skąd wzięła się tradycja robienia żartów 1 kwietnia!

ZOBACZ TAKŻE: Prima aprilis 2022 - ŻARTY. Najlepsze dowcipy dla dzieci i rodziców

ESKA XD #045 - FIT PRANK, ECO DRIVING, FANTASTYCZNE ZWIERZĘTA, MICHNIEWICZ

Prima Aprilis - historia

Skąd wzięła się tradycja obchodzenia Prima Aprilis? Święto zaczęło być popularne w późnym średniowieczu. Niektórzy twierdzą, że chodziło o przejście z kalendarza juliańskiego na gregoriański. Wedle tego pierwszego, nowy rok zaczynał się niekiedy 1. kwietnia. Po zmianie, gdy początek roku zaczął wypadać 1. stycznia, wiele osób wciąż kultywowało dawną tradycję wierząc, że rok zaczyna się na początku kwietnia. Zaczęto ich w końcu nazywać kwietniowymi głupcami i stroić sobie z nich żarty. Do naszego kraju obyczaj przywędrował z Europy zachodniej mniej więcej w XVI wieku. Tradycja trwa do dziś. 

Sonda
Prima Aprilis - czy lubisz robić żarty?