Gdzie obowiązują ostrzeżenia
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował komunikaty z ostrzeżeniami dla 15 z 16 województw. Alerty I stopnia obowiązują w województwach: lubuskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i podlaskim, a także na obszarze części województw zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego oraz kujawsko-pomorskiego. Na tych terenach wystąpią ulewy i silny wiatr.
Zagrożenie II stopnia dotyczy głównie południowej i południowo-wschodniej Polski. Województwa: opolskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie są objęte wyższym poziomem zagrożenia, podobnie jak fragmenty woj. dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Na tych obszarach zjawiska pogodowe przybiorą bardziej gwałtowny charakter, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem szkód. Alerty utrzymane będą najpóźniej do nocy z niedzieli na poniedziałek.
Ulewy i niszczący wiatr
Według prognoz IMGW burzom będą towarzyszyć bardzo intensywne opady deszczu. Spadnie od 20 do 35 mm wody, co może prowadzić do lokalnych podtopień i utrudnień na drogach. Oprócz deszczu spodziewane są silne porywy wiatru osiągające w większości kraju 85 km/h. Miejscami spadnie również grad, który może uszkodzić samochody i uprawy rolnicze.
Najtrudniejsza sytuacja wystąpi w strefach z alertem II stopnia, gdzie podmuchy wiatru osiągną lokalnie 100 km/h. Taka prędkość z łatwością łamie drzewa, uszkadza dachy budynków i zrywa linie energetyczne. Dodatkowo dla województwa warmińsko-mazurskiego, a także części woj. mazowieckiego, podlaskiego i kujawsko-pomorskiego wydano na noc ostrzeżenia o silnym deszczu z burzami z sumą opadów do 50 mm.
Alerty RCB dla mieszkańców
Z uwagi na niebezpieczną prognozę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zadecydowało o uruchomieniu ostrzegania za pomocą SMS-ów. Alerty wysłano do przebywających na terenie województw: łódzkiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego i opolskiego, a także dla wskazanych powiatów z województw świętokrzyskiego, mazowieckiego i lubelskiego.
Zagrożenie jest realne. Służby przypominają o usunięciu z balkonów i parapetów przedmiotów, które mogą zostać poderwane przez silny wiatr. Warto też naładować telefony komórkowe z uwagi na duże prawdopodobieństwo przerw w dostawach energii elektrycznej.
„Uwaga! Dziś (19.07) burze z gradem i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr” - ostrzegło RCB.