orkan Aleksandra

i

Autor: fot. Bulls orkan Aleksandra

Orkan Feliks nad Polską - od kiedy do kiedy, co to jest orkan? Przygotujcie się na Gust Of Wind razem z nami [VIDEO]

2015-01-10 18:59

Orkan Feliks nad Polską budzi niepokój, zwłaszcza po tym, jak media doniosły, jakie spustoszenia spowodował na Wyspach Brytyjskich. Kiedy orkan Feliks w Polsce pojawi się niosąc potencjalne zagrożenie? Co to w ogóle jest orkan Feliks? Wszystkie informacje o orkanie Feliks znajdziecie na ESKA.pl. Przygotujcie się z nami na mocny Gust Of Wind!

Orkan Feliks nad Polską w styczniu 2015 roku to temat numer jeden w kategorii pogoda w połowie miesiąca. Z tego też powodu ESKA.pl postanowiła sprawdzić, kiedy orkan Feliks w Polsce pokaże swoją siłę. Zgodnie z przewidywaniami meteorologów orkan Feliks dotrze do naszego kraju w piątek, 9 stycznia. Wtedy to silny wiatr dokuczać będzie mieszkańcom warmińsko-mazurskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, zachodniopomorskim, podkarpackim, pomorskim. Kulminacja wypada w sobotę, 10 stycznia. Wiatr może osiągnąć wtedy prędkość nawet nieco ponad 100 km/h. W noc z soboty na niedzielę siła wiatru zacznie opadać.

Co to jest orkan Feliks? Orkan to wiatr, którego prędkość przekracza 33 m/s. Orkan Feliks to orkan z 2015 roku. W poprzednich latach mieliśmy do czynienia np. z orkanem Ksawerym czy też orkanem Andrea, a zupełnie niedawno, w grudniu 2014, z orkanem Aleksandra. Orkany powodują bardzo duże zniszczenia (zerwanie dachów domów, łamanie drzew, uszkodzenie linii energetycznych). Na Wyspach Brytyjskich Orkan Feliks czasowo pozbawił dostępu do prądu aż 70 000 domów!

Grammy 2015: kiedy rozdanie nagród?

Silne wiatry są skutkiem dużej różnicy temperatur między Oceanem Atlantyckim a Europą. Ta z kolei powoduje ogromne różnice ciśnienia. Nie inaczej jest w przypadku orkanu Feliks. Różnica ta wynosi dla "niego" około 90 hPa. Gotowi na mocny Gust Of Wind?

> zobacz Pharrell Williams - Gust of Wind

>>> Taniec z Gwiazdami 3 - kto zatańczy? Sprawdź, jakie gwiazdy są brane pod uwagę!

JB