Odśnieżasz samochód w TAKI sposób? To najczęstszy błąd kierowców, za który dostają mandat!

Odśnieżasz samochód w TAKI sposób? To najczęstszy błąd kierowców, za który dostają mandat!
Autor: Andrzej Hulimka/REPORTER / EAST NEWS Odśnieżasz samochód w TAKI sposób? To najczęstszy błąd kierowców, za który dostają mandat!

Zima to trudny czas dla wszystkich kierowców. Nie dość, że warunki na drogach są fatalne i łatwo o wypadek, to dodatkowo trzeba wstać wcześniej, by odśnieżyć lub odmrozić swój samochód. Usunięcie śniegu z pojazdu zajmuje kilkanaście minut i często jest przyczyną niepotrzebnych kosztów. Co może spowodować otrzymanie mandatu? Jak tego uniknąć? Przekonajcie się już teraz, bo przybliżamy garść szczegółów!

Spis treści

  1. Odśnieżanie samochodu - mandat
  2. Włączony silnik - jaki mandat? [KWOTA]
  3. Nieodśnieżony samochód - jaki mandat? [KWOTA]
  4. Odśnieżanie szyb w samochodzie - jak to robić?

Mandat za odśnieżanie samochodu, to coraz częstsza przyczyna irytacji kierowców. Nie denerwują się na trudne warunki na drogach, a na fakt, że w taryfikatorze mandatów widnieje przepis, z którego nierzadko korzystają policjanci drogówki. W czasie trwającej zimy wszyscy kierowcy są zobowiązani do usunięcia śniegu i lodu z szyby, lusterka, świateł, tablic rejestracyjnych, ale również dachu. Trzeba to zrobić przed wyruszeniem w trasę, ale, co najważniejsze, nie wolno tego robić z włączonym silnikiem! Policja coraz częściej napomina kierowców i wypełnia druki z mandatem. Kara za to wykroczenie może być bardzo wysoka, a odmowa przyjęcia jest jeszcze bardziej bolesna. Odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym to najczęściej popełniany błąd przez kierowców. 

Odśnieżanie samochodu - mandat

Odśnieżanie samochodu w zimę już wielu osobom dostarczyło wielu nerwów. Nie dość, że można sobie zmrozić ręce, to dodatkowo uszczuplić swój portfel. Kierowca podczas odśnieżania samochodu zobowiązany jest do przestrzegania dwóch ważnych przepisów. 

Włączony silnik - jaki mandat? [KWOTA]

Jaki mandat za włączony silnik podczas odśnieżania samochodu i nie tylko? W momencie, gdy kierowca pozostawi pracujący silnik w terenie zabudowanym kara może wynieść 100 złotych. Jeśli natomiast samochód kopci, czyli powoduje nadmierną emisję spalin a przy tym wszystkim głośno pracuje, to kierowca może otrzymać mandat w wysokości 300 złotych. Co jeśli kierujący nie zgodzi się z funkcjonariuszami drogówki? Odmowa wiąże się ze sporządzeniem wniosku o ukaranie przez sąd. W momencie sprawy sądowej, kierowca może otrzymać 3000 złotych kary. Policja, zanim wlepi wam mandat, poprosi o wyłączenie silnika. Jeśli to nie poskutkuje, wtedy ukarze mandatem. 

Nieodśnieżony samochód - jaki mandat? [KWOTA]

Dużym zagrożeniem i przyczyną wypadków jest nieodśnieżenie dachu samochodu. W czasie jazdy pokrywa śnieżna może przesunąć się na szybę pojazdu lub uderzyć w pojazd innego kierowcy. Najczęściej ten błąd popełniają kierowcy ciężarówek, który nie odśnieżają swoich naczep. Jazda z zaśnieżonym dachem zagrożona jest grzywną w wysokości do 500 złotych.

Kraków gotowy na walkę z zimą

Odśnieżanie szyb w samochodzie - jak to robić?

Jak w łatwy sposób odśnieżać samochód, by nie dostać mandatu? Najprostszym sposobem jest zakup specjalnej maty lub stworzenie swojego "odmrażacza", który rozpuści nawet najtwardszy lód. Wystarczy pusta butelka, 2 szklanki octu i 1 szklanka wody. W takich proporcjach można rozmieszać preparat i w tani sposób, bez uruchamiania silnika, odmrażać szybę. Jeśli chodzi o zaśnieżony dach, to tu można skorzystać ze zmiotki do sprzątania. 

Najnowsze