Nemo

i

Autor: SRF / Ella Mettler (eurovision.tv) Nemo reprezentuje Szwajcarię na Eurowizji 2024.

Gwiazdy

Niebinarny artysta wygra Eurowizję 2024? Ten talent powala na kolana!

2024-04-02 16:00

Eurowizja 2024 nadchodzi. Znamy już wszystkie piosenki biorące udział w tegorocznym konkursie. Wszyscy fani wydarzenia zastanawiają się, kto ma największe szanse na wygraną. Jeśli wierzyć typowaniom, trofeum może trafić do Szwajcarii. Kraj ten reprezentuje Nemo. To osoba niebinarna, która piosenką "The Code" chce łamać stereotypy.

Szwajcaria ma szanse na pierwsze zwycięstwo na Eurowizji od 36 lat. W 1988 roku triumfowali dzięki Céline Dion, która wówczas reprezentowała ten kraj z utworem "Ne partez pas sans moi". Blisko kolejnej wygranej było w 2021, kiedy Gjon's Tears wygrał głosowanie jurorów. Zabrakło jednak punktów od widzów i ostatecznie zakończył na ostatnim miejscu podium. 2024 rok może się jednak okazać strzałem w dziesiątkę. Jeśli wierzyć w typowania fanów i ekspertów, to właśnie to państwo w maju będzie świętować sukces. Ma im to zapewnić Nemo. Ma 24 lata i specjalizuje się w muzyce popowej i hip-hopowej. Jest osobą niebinarną, co oznacza, że nie identyfikuje się z żadną płcią. Używa też zaimków bezosobowych. O tym właśnie opowiada piosenka "The Code", którą współtworzyli polscy kompozytorzy. W wielkanocny weekend utwór po raz pierwszy został wykonany na żywo. Show Nemo zachwyciło internautów.

Maks on air - Eurowizja, Orange Warsaw

Nemo zgarnie eurowizyjne trofeum?

"The Code" daje możliwości do prawdziwego scenicznego popisu. Kompozycja jest mieszanką wielu stylów. Od popu, bo monumentalną balladę niczym z filmów o Jamesie Bondzie i rap. Fani Eurowizji mieli wątpliwości, czy Nemo da radę bezbłędnie wykonać to na żywo. Teraz nie ma możliwości. Pierwszy występ tylko potwierdził, że Szwajcaria to główny faworyt do triumfu.

"The Code" - o czym jest piosenka?

- "The Code" opowiada o podróży, która zaczęła się u mnie ze świadomością, że nie jestem ani mężczyzną, ani kobietą. Odnalezienie siebie było dla mnie długim i często trudnym procesem - mówi Nemo.

Eurowizja 2024 - kiedy i gdzie?

68. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzię w Malmö w obiekcie sportowo-widowiskowym Malmö Arena. Półfinały zorganizowane zostaną 7 i 9 maja 2024. Zwycięzcę poznamy podczas wielkiego finału 11.05.2024. Wydarzenie trafi do Szwecji z powodu tegorocznej wygranej Loreen z piosenką "Tattoo".