matura

i

Autor: Adam STASKIEWICZ/East News

Matura poprawka 2020 - przecieki i zadania. Co może być na poprawce z języka polskiego?

2020-09-05 14:22

Matura poprawkowa 2020 lada moment! Uczniowie, którzy nie poradzili sobie w pierwszym terminie mogą się teraz nieco stresować, a w ich głowach rodzą się myśli - co pojawi się na egzaminie? Jak się okazuje, niektórym absolwentom nie powiodło się na maturze z języka polskiego. Jakich zadań mogą się spodziewać? Czy arkusz będzie trudniejszy?

Matura poprawka 2020 - przecieki i zadania. Co może być na egzaminie z języka polskiego? Takie pytanie rodzi się w ostatnim czasie w głowach uczniów, którym nie powiodło się na pierwszym terminie. Choć mogłoby się wydawać, że polski jest przedmiotem nieco lżejszym niż matematyka, to i tak dał niektórym osobom w kość. Szczególny problem z językiem ojczystym, mają osoby o umysłach ścisłych, które fizykę, matematykę czy chemię mają w małym paluszku. Jakie zadania pojawią się na poprawkowej maturze z języka polskiego? Lista pewniaków nie jest do końca pewna. Na pewno absolwenci będą musieli zmierzyć się z lekturą. Jeśli nie zdążyliście przeczytać wszystkich książek, a chcecie dowiedzieć się o nich więcej, sprawdźcie koniecznie streszczenia lektur szkolnych.

Matura z polskiego - sprawdź, czy zdałbyś egzamin dojrzałości

Pytanie 1 z 10
Dwa sprzeczne w znaczeniu wyrazy, np suchy ogień to:

Matura poprawka 2020 - język polski

Co może pojawić się na maturze poprawkowej z języka polskiego? Pierwsza część maturalnego arkusza sprawdza umiejętność czytania ze zrozumieniem. Zawiera pytania, na które trzeba odpowiedzieć opierając się o fragment dołączonego tekstu. Natomiast w drugiej części należny stworzyć własną pracę pisemną - do wyboru są dwa tematy. Najczęściej jest to analiza i interpretacja utworu lub napisanie rozprawki, do której wymagana jest znajomość obowiązkowej lektury podanej w poleceniu. Wśród tak zwanych pewniaków są typowane zazwyczaj: Pan Tadeusz, Dziady, Lalka, Wesele, Przedwiośnie i Ludzie bezdomni - jednak nie zawsze to się sprawdza. 

Jakich zadań możecie spodziewać się na poprawce z języka polskiego? Arkusze nie są znane, ponieważ jest to informacja tajna. Warto powtórzyć sobie jednak funkcje wypowiedzi tekstowej i ich charakter (ekspresywny, informatywny, impresywny, poetycki), czy rodzaje i cechy gatunków (recenzja, felieton, esej, reportaż, list), funkcje środków stylistycznych. Ponadto popularnym poleceniem na maturach z języka polskiego jest zidentyfikowanie stylu funkcjonalnego wypowiedzi (np. styl naukowy, popularnonaukowy, itd) lub pytanie o stylizację, którą posłużył się autor tekstu. Warto przypomnieć sobie jeszcze informacje dotyczące części mowy, części składowych zdania, a także pojęcia takie jak synonim, antonim czy homonim.

Matura z polskiego 2020. Jak poradzili sobie uczniowie z Rzeszowa?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE