Matura

i

Autor: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Matura jeszcze we wrześniu! Uczniowie podejdą do egzaminu za… kilka dni

2022-09-17 13:08

Matura we wrześniu to nie żart. Centralna Komisja Egzaminacyjna przypomina o możliwości przystąpienia do egzaminu maturalnego w pierwszym miesiącu nowego roku szkolnego. Celem jest zapoznanie uczniów z jego nową formułą. Zgodnie z zapowiedziami matura 2023 ma odbiegać od tych, z którymi maturzyści mierzyli się w latach ubiegłych.

Matura we wrześniu może okazać się zaskoczeniem dla uczniów. Warto jednak od razu zwrócić uwagę na fakt, że mowa oczywiście o maturze próbnej. Już od dłuższego czasu członkowie Ministerstwa Edukacji i Nauki zapowiadali zmiany w formie przeprowadzania egzaminów maturalnych, zaczynając od 2023 roku. Matura w Formule 2023 ma być trudniejsza od tych, do których przystępowali maturzyści w poprzednich latach, jednak mimo wszystko łatwiejsza od tej, do której uczniowie szkół ponadpodstawowych podejdą za dwa lata, czyli w maju 2025 roku. W sierpniu na oficjalnej stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej pojawiły się oficjalne informatory uwzględniające nowe wymagania maturalne, a lada moment uczniowie będą mogli po raz pierwszy zmierzyć się z arkuszem egzaminacyjnym w nowej formie. CKE przypomina o możliwości przystąpienia do matury próbnej we wrześniu 2022 roku.

Matura 2023 piekielnie trudna?! CKE przedstawia wymagania!

Roksana Węgiel vs. HITY 2005

Matury próbne we wrześniu 2022

W maju 2023 do matury przystąpi pierwszy rocznik absolwentów czteroletnich liceów ogólnokształcących, którzy kontynuowali naukę według nowej podstawy programowej. Abiturienci będą musieli przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i z języka obcego nowożytnego oraz do przynajmniej jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym. W 2023 powracają też matury ustne. Aby oswoić uczniów z Formułą 2023 matury CKE przygotowało matury próbne. Te odbędą się 28-30 września oraz 12-22 grudnia, a udział szkół w nich jest dobrowolny. Harmonogram na wrzesień prezentuje się następująco:

  • 1) 28 września br. (środa), godz. 9:00 – język polski na poziomie podstawowym (240 minut)
  • 2) 29 września br. (czwartek), godz. 9:00 – matematyka na poziomie podstawowym (180 minut)
  • 3) 30 września br. (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne na poziomie podstawowym, tj. język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski (120 minut).
Sonda
Matura 2023 - którego przedmiotu obawiasz się najbardziej?