Książę Filip: wiek, śmierć, matka, wzrost, szpital, nazwisko. Nie żyje mąż Królowej Elżbiety II

2021-04-09 16:02
Książę Filip: wiek, matka, wzrost, szpital, nazwisko. Nie żyje mąż Królowej Elżbiety II
Autor: Victoria Jones / POOL / AFP / EAST NEWS Książę Filip: wiek, matka, wzrost, szpital, nazwisko. Nie żyje mąż Królowej Elżbiety II

Książę Filip, mąż Królowej Elżbiety II nie żyje. W piątek, 9 kwietnia 2021 o śmierci poinformował Pałac Buckingham. Ojciec następcy tronu księcia Karola miał 99 lat. Jego Królewska Wysokość odszedł rano na zamku Windsor. Kim był mąż Królowej Elżbiety II?

Spis treści

  1. Książę Filip: wiek
  2. Książę Filip: matka
  3. Książę Filip: wzrost
  4. Książę Filip: szpital
  5. Książę Filip: nazwisko

Książę Filip: wiek, matka, wzrost, szpital, nazwisko. Książę Filip posiadał tytuły: Jego Królewska Wysokość książę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, książę Edynburga, hrabia Merioneth, baron Greenwich. Pochodził z duńskiego rodu królewskiego Schleswig-Holstein-Sondebrug-Glücksburg. Urodził się w Grecji jako członek greckiej i duńskiej rodziny królewskiej. Kształcił się we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech. W 1939 roku w wieku 18 lat, wstąpił do Royal Navy. Od lipca 1939 roku rozpoczął korespondencje z księżniczką Elżbietą, którą spotkał pierwszy raz 5 lat wcześniej. Podczas II wojny światowej służył na Morzu Śródziemnym i Pacyfiku. 20 listopada 1948 roku wziął ślub z Elżbietą, który odbył się w opactwie westminsterskim i był transmitowany do ponad 200 milionów ludzi na całym świecie. Z Królową Elżbietą II mieli czworo dzieci: Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda.

Książę Filip nie żyje. Mąż królowej Elżbiety II odszedł w wieku 99 lat

Książę Filip nie żyje

Książę Filip: wiek

Książe Filip urodził się 10 czerwca 1921 roku w willi Mon Repos pod Korfu. W 2021 roku obchodziłby swoje 100. urodziny. 

Książę Filip: matka

Matką Księcia Filipa była Alicja Battenberg. Księżna Grecji i Danii. Arystokratka niemiecka. Była córką księcia Ludwika Battenberga i księżniczki Wiktorii Heskiej oraz prawnuczką królowej Wiktorii. Urodziła się 25 lutego 1885 roku w Windsorze - zmarła 14 grudnia 1969 roku w Londynie.

Książę Filip: wzrost

Książę Filip miał 183 centymetry wzrostu. Był wyższy od swojego syna Karola o 5 centymetrów.

Książę Filip: szpital

16 lutego 2021 roku, Książę Filip został przyjęty do Szpitala Króla Edwarda VII w Londynie. Jego Królewska Wysokość źle się poczuł, a pobyt miał mieć charakter profilaktyczny. Po pewnym czasie okazało się, że Filip ma infekcję i wymaga hospitalizacji. W poniedziałek, 1 marca 2021 roku został przeniesiony do ST. Bartholomew’s Hospital, gdzie przeszedł operację serca. Zabieg przebiegł dobrze i zakończył się sukcesem. Po miesięcznym pobycie, brytyjski monarcha opuścił szpital w asyście policji i ochrony.

Książę Filip: nazwisko

Wiele osób zastanawia się jakie nazwisko nosił Książę Filip. Jego Królewska Wysokość miał na nazwisko Mountbatten.

Najnowsze