Konferencja w sprawie szkół 2021: będzie 5 wariantów powrotu do nauki!

2021-01-27 16:27 PAP Rafał Wróblewski
Konferencja w sprawie szkół 2021: ministerstwo planuje 5 wariantów powrotu do nauki!
Autor: Andrzej Hulimka/REPORTER / EAST NEWS Konferencja w sprawie szkół 2021: ministerstwo planuje 5 wariantów powrotu do nauki!

Przygotowujemy się na różne okoliczności w pięciu różnych wariantach, jeśli chodzi o decyzje dotyczące szkolnictwa - powiedział w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak dodał, decyzje odnośnie szkół przedstawi w kolejnych dniach premier Mateusz Morawiecki.

Spis treści

  1. Powrót do szkół 2021 - warianty

Konferencja w sprawie szkół 2021 często ujawnia sporo ciekawych informacji. Uczniów przede wszystkim interesuje data powrotu do szkół. Tymczasem zanim to się stanie ministerstwo planuje przedstawić 5 wariantów powrotu do stacjonarnej nauki. Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek, wskazywał też, że to, czy szkoły będą działały w trybie stacjonarnym, czy zdalnym, zależy od dynamiki rozwoju trudnej sytuacji epidemicznej. My przygotowujemy się na okoliczności różne, w różnych pięciu wariantach, które opracowujemy. Po to zbieramy informacje również ze szkół każdego dnia o frekwencji uczniów, o ilości szkół, które pracują w trybie zdalnym, które pracują w trybie stacjonarnym, by przekazywać to na bieżąco Ministerstwu Zdrowia i specjalistom z zakresu epidemiologii i wirusologii - podkreślił minister w wystąpieniu, 27 stycznia 2021.

ESKA XD #014

Powrót do szkół 2021 - warianty

Przemysław Czarnek zaznaczył, że dane te umożliwią podejmowanie decyzji co do tego, czy dalsza nauka w szkołach będzie się odbywała w trybie zdalnym, czy stacjonarnym. Czarnek podkreślił, że jego resort przygotowuje i konsultuje z Ministerstwem Zdrowia oraz z GIS wytyczne dla klas IV-VIII. Według Czarnka, decyzje odnośnie nauki w szkołach zależą od dynamiki rozwoju pandemii koronawirusa nie tylko w Polsce, ale także w Europie i na świecie. Podkreślił, że najważniejsze jest życie i zdrowie ludzi, społeczeństwa i to jest wytyczną zasadnicza do podejmowania decyzji dalszych w tym zakresie.

Jak mówił, mogą więc to być decyzje dotyczące ewentualnego przywracania nauczania stacjonarnego w innych klasach, ale także decyzje, które mogą iść w drugim kierunku. Bo może się zdarzyć, że będą decyzje o powrocie do nauki zdalnej klas I-III - zaznaczył minister.

25 stycznia 2021 szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że w najbliższych dniach zapadną decyzje co do tego, czy obostrzenia, które są obowiązujące do końca stycznia będą przedłużone, czy będą w jakiś sposób zmodyfikowane. W ubiegłym tygodniu w poniedziałek po feriach zimowych uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych wrócili do nauki stacjonarnej. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, tak jak przed feriami, kontynuują naukę zdalną. Mają zajęcia stacjonarne zawieszone.

Najnowsze