Jak parzyć kawę w kawiarce?

i

Autor: FreePik

KUCHNIA

Jak parzyć kawę w kawiarce?

2024-04-16 16:28

Aromat świeżo zaparzonej kawy o poranku to dla wielu z nas najprzyjemniejszy sposób na rozpoczęcie dnia. Nie musisz w tym celu inwestować w profesjonalny ekspres. Równie pyszne espresso lub cappuccino przygotujesz w zwykłej kawiarce. Ten niepozorny dzbanuszek to nieodłączny rekwizyt w każdej włoskiej kuchni. Na czym polega fenomen kawiarki i jak zrobić w niej wyśmienitą kawę?

Kawa dobra na wszystko: poznaj właściwości kawy

Jest tania i prosta w obsłudze, a zaparzona w niej kawa w niczym nie ustępuje specjałom tworzonym przez profesjonalnych baristów. Kawiarka, zwana też kafetierką lub ekspresem moka, to absolutny must have w domu każdego kawosza. Nie zajmuje wiele miejsca, a jej urokliwy kształt sprawia, że staje się prawdziwą ozdobą kuchennego wnętrza. Kawa z kawiarki smakuje wybornie i skutecznie stawia na nogi, wypełniając cały dom cudownym aromatem. Co ciekawe, ten kultowy wynalazek liczy sobie już prawie 100 lat i mimo upływu czasu, wciąż zyskuje nowych zwolenników. Jeżeli marzysz o kawowych naparach jak z włoskiej kawiarni, koniecznie musisz poznać niezwykłe możliwości tego niepozornego dzbanuszka.

Klasyka włoskiego designu

Myśląc o wynalazkach rodem ze słonecznej Italii, do głowy przychodzi przede wszystkim Vespa, Lamborghini i auta marki Fiat. Ale Włosi dali światu znacznie więcej, niż tylko szybkie pojazdy. Zawdzięczamy im urządzenie, które pozwala cieszyć się prawdziwą włoską kawą w domowym zaciszu. Nowoczesny dzbanuszek o designerskim, ośmiokątnym kształcie to dzieło marki Bialetti. Pierwszy prototyp dzisiejszej kawiarki powstał w latach 30. XX w. i niewiele różnił się od współczesnych modeli. Już wtedy do wytworzenia odpowiedniego ciśnienia wykorzystano parę, dzięki czemu kawowy napar miał głęboki smak i aromat.

Jak parzyć kawę w kawiarce?

Przygotowanie kawowego naparu w ekspresie moka nie wymaga żadnej filozofii. Rozkręć urządzenie i do jego dolnej komory wlej wodę, a następnie nałóż sitko z odmierzoną porcją mielonej kawy. Dolną część ekspresu połącz z dzbankiem i postaw go na palniku kuchennym. Kiedy woda zacznie wrzeć, kawowy napar pojawi się w dzbanuszku.Zdejmij kawiarkę z kuchenki i przelej napój do filiżanki. Kawa jak z włoskiej kawiarni gotowa.

Ważna informacja - nie wszystkie kawiarki nadają się do każdego blatu kuchennego. Zwróć uwagę na opis producenta, bo często z użytku wykluczone są np. kuchnie indukcyjne. Nie oznacza to jednak, że właściciele blatów indukcyjnych nie mogą cieszyć się smakiem kawy z kawiarki. W sprzedaży znajdziesz specjalne ekspresy moka, w pełni przystosowane do indukcji.

Dlaczego warto kupić kawiarkę?

Miłośnicy włoskich dzbanuszków mogliby wymieniać ich zalety bez końca. Przede wszystkim, nie trzeba mieć żadnych wielkich umiejętności, żeby przygotować wyborny, kawowy napar. Dużym atutem kawiarek jest ich niskie ceny, które zaczynają się już od 50 zł. To świetna alternatywa dla drogich ekspresów do kawy, przy czym jakość i smak kawy parzonej w ekspresie i w kawiarce jest bardzo porównywalna. A jeżeli dodamy do tego niewielki rozmiar kawiarki, dzięki czemu możemy ją zabrać ze sobą absolutnie wszędzie, trudno zaprzeczyć, że to urządzenie idealne. Wypróbuj, a stanie się twoim nieodłącznym towarzyszem każdego poranka.