Jak działają komórki macierzyste w kosmetykach?

i

Autor: FreePik

URODA

Jak działają komórki macierzyste w kosmetykach?

2024-04-22 12:35

Jeszcze do niedawna hasło "komórki macierzyste" kojarzyło nam się tylko z medycyną. Teraz możemy je spotkać w formułach kosmetyków do pielęgnacji twarzy oraz w salonach kosmetycznych. Jak działa ten innowacyjny składnik, skąd jest pozyskiwany i kiedy warto sięgnąć po produkty z komórkami macierzystymi?

Komórki macierzyste ze sznura pępowiny

Nasze ciało składa się z niezliczonej ilości komórek. Wchodzą ode w skład poszczególnych układów, biorą udział w procesach wewnątrzustrojowych, pełnią rolę neuroprzekaźników, transportują tlen i cenne substancje odżywcze, a także chronią organizm i zapewniają mu prawidłowe funkcjonowanie. Komórki wchodzą także w skład naszej skóry - to dzięki nim jest sprężysta, jędrna i wygląda zdrowo. Z biegiem lat coraz więcej komórek obumiera, jednak są wśród nich takie, które potrafią się regenerować. To właśnie tzw. komórki macierzyste, których cudowne działanie wykorzystuje się m.in. w leczeniu nowotworów, a od niedawna także w kosmetyce i medycynie anti-aging. Przeczytaj, na czym polega ich odmładzające działanie i kiedy warto po nie sięgnąć.

Komórki macierzyste - co to takiego?

Komórki macierzyste występują naturalnie w naszym organizmie, jednak z wiekiem ich rola ulega zmianie - przeistaczają się w komórki tkanki kostnej lub przenikają do innych struktur ciała. W medycynie pobiera się je z krwi obwodowej lub ze szpiku kostnego, jednak za najlepsze źródło komórek macierzystych uważna jest krew pępowinowa, nie bez powodu zwana "krwią życia". Ma ona aż 10-krotnie większe zdolności regeneracyjne, co nie jest bez znaczenia w terapiach nowotworowych.

Komórki macierzyste pobierane są też od zwierząt i roślin. W kosmetyce najczęściej wykorzystuje się źródła roślinne.

Wpływ komórek macierzystych na skórę

Zabiegi na bazie komórek macierzystych robią prawdziwą furorę w medycynie anti-aging. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się produkty do pielęgnacji skóry, których formuła zawiera ten innowacyjny składnik. Komórki macierzyste pozyskiwane z roślin mają te same właściwości, co komórki macierzyste w ludzkim ciele. Ich główną zaletą jest silne działanie regenerujące. Stosowane na skórę, odbudowują jej uszkodzoną strukturę, ujędrniają i wygładzają zmarszczki. Komórki macierzyste stymulują też produkcję kolagenu i elastyny - dwóch aminokwasów będących materiałem budulcowym skóry. Dzięki procesom regeneracyjnym, zachodzącym na skutek obecności komórek macierzystych, skóra dłużej pozostaje młoda i napięta, a także jest lepiej chroniona przed promieniami UV i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Kiedy stosować produkty z komórkami macierzystymi?

W pielęgnacji anti-aging świetnie sprawdza się zasada: "lepiej zapobiegać, niż leczyć". Oznacza to, że profilaktykę przeciwstarzeniową powinno się rozpocząć, zanim na skórze pojawią się pierwsze oznaki upływającego czasu. Już po 25. roku życia skóra zaczyna produkować coraz mniej włókien kolagenowych, a wraz z biegiem czasu procesy regeneracyjne przebiegają wolniej i są znacznie słabsze. to dobry moment, żeby wspomóc skórę i zadbać o jej piękno oraz witalność. Pamiętajmy, że komórki macierzyste nie tylko odmładzają, ale także chronią skórę, więc produkty z tym składnikiem warto stosować przez cały rok.