Grammy 2024

i

Autor: Universal Music Polska; Sony Music Polska Grammy 2024 - kto wygra w kategoriach głównych?

Wydarzenia

Grammy 2024 - przewidywania. Kto zdobędzie nagrody w najważniejszych kategoriach?

2024-01-29 18:02

Nagrody Grammy 2024 zostaną rozdane już 4 lutego. Przed nami najważniejsze święto muzyki w Stanach Zjednoczonych. Na uroczystej gali pojawią się największe gwiazdy. Do kogo trafią nagrody przyznawane przez akademię fonograficzną? Oto nasze przewidywania w kategoriach głównych. Kto według nas ma największe szanse?

Grammy to statuetka, o której marzy każdy artysta. Złoty gramofon uważany jest za muzyczny odpowiednik Oscara. To wyróżnienie, którym można się chwalić do końca życia. Przed nami 66. rozdanie nagród Grammy. W zeszłym roku w głównych kategoriach triumfowali Lizzo, Harry Styles, Bonnie Raitt i Samara Joy. Kto tym razem zgarnie najważniejsze nagrody? Sprawdziliśmy listę nominowanych oraz wytypowaliśmy zwycięzców. Oto nasze typy przed prestiżową galą.

Grammy 2024 - nominacje. Kto ma szanse na najważniejszą nagrodę muzyczną?

Nagranie roku

Bez wątpienia największym hitem 2023 roku była piosenka "Flowers" Miley Cyrus. To utwór, do którego będziemy wracać po latach. To może być pierwsza nagroda Grammy dla byłej gwiazdy Disneya, ale konkurencja jest spora. Jej największą rywalką wydaje się SZA, która w USA jest objawieniem muzyki r&b. Jej piosenka "Kill Bill" podbiła świat i uznawana jest za jeden z najlepiej wyprodukowanych utworów ostatnich lat. Nie wolno zapominać o Billie Eilish, która nominowana jest za piosenkę z filmu "Barbie". Billie jest już dwukrotną laureatką tej kategorii. Czemu członkowie akademii mieliby na nią nie zagłosować po raz trzeci? Pretendentką jest również Taylor Swift, która w ostatnich miesiącach stała się globalnym fenomenem. Czy jednak jej piosenka "Anti-Hero" wyróżni się wystarczająco na tle konkurencji? Mamy wątpliwości.

 • Wygra: SZA - "Kill Bill"
 • Powinna wygrać: Miley Cyrus - "Flowers"
 • Czarny koń: Billie Eilish - "What Was I Made For?"
Miley Cyrus przeszła drastyczną metamorfozę. Możecie zapomnieć o jej blond włosach!

Album roku

Taylor Swift wygrała w kategorii Album roku już trzy razy. Jej ostatni krążek "Midnights" bez wątpienia jest najbardziej popularną propozycją na liście nominowanych. Dużo mówi się jednak, że najważniejszą płytą ostatnich miesięcy jest "SOS". Czy SZA zostanie wyróżniona za przywrócenie r&b do światowego mainstreamu? Warto zwrócić uwagę też na zespół Boygenius, który tworzą piosenkarki Julien Baker, Phoebe Bridgers i Lucy Dacus. Trzy gwiazdy muzyki alternatywnej spotkały się, aby stworzyć album, który nie dostał żadnej złej recenzji! Nie wolno zapominać, że wśród kandydatów są też takie osoby jak Jon Batiste, Olivia Rodrigo czy Lana Del Rey. Warto mieć ich na oku.

 • Wygra: Boygenius - "The Record"
 • Powinna wygrać: SZA - "SOS"
 • Czarny koń: Taylor Swift - "Midnights"

Piosenka roku

To nagroda za kompozycję i tekst. Główną faworytką wydaje się Billie Eilish, której "What Was I Made For?" to piękna ballada, która jest myślą na temat ludzkiej egzystencji. Warto jednak pamiętać o piosence "Kill Bill", która została napisana na podstawie słynnego filmu Quentina Tarantino. Piosenka SZA również jest hymnem zemsty na byłej miłości. Czy akademii doceni ten ciekawy zabieg? Bardzo możliwe. Nagradzając tekst trudno jednak zapominać o "Flowers". Fragment "I can buy myself flowers" zna cały świat, a sama piosenka stała się hymnem miłości do siebie samego.

 • Wygra: SZA - "Kill Bill"
 • Powinna wygrać: Billie Eilish - "What Was I Made For?"
 • Czarny koń: Miley Cyrus - "Flowers"

Najlepszy nowy artysta

Kiedy mówimy o najgłośniejszym debiucie 2023 roku, z pewnością wiele osób pomyśli o Ice Spice. Jednak twórczość raperki niekoniecznie spotkała się z dobrym odbiorem krytyków. Faworyta w tej kategorii należy upatrywać w Victorii Monét. Gwiazda muzyki r&b dostała aż 7 nominacji do nagród Grammy, w tym za Nagranie roku oraz Najlepszą inżynierię albumu. Dodatkowo jest cenioną postacią w branży muzycznej, ponieważ tworzyła już muzykę dla innych artystów, m.in. Ariany Grande. Poważnym kandydatem jest też nowa gwiazda muzyki country Noah Kahan, którego piosenka "Stick Season" aktualnie podbija amerykańskie listy przebojów.

 • Wygra: Victoria Monét
 • Powinna wygrać: Victoria Monét
 • Czarny koń: Noah Kahan