Fałszywy ALERT RCB! Uważajcie na te SMS-y

i

Autor: LUKASZ SOLSKI/East News Alert RCB

Fałszywy ALERT RCB! Uważajcie na te SMS-y!

2018-11-28 9:53

Wiele osób dostało wiadomość z zaskakującym alertem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Okazuje się, że to oszustwo! Poznajcie szczegóły na ESKA.pl.

Fałszywy alert RCB dostali mieszkańcy co najmniej dwóch gmin na wschodzie Polski! 26.11.2018 około godziny 16 na ich telefony przyszły wiadomości o zaskakującej treści. SMS-y były bardzo podobne do alertów, które Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła w sytuacjach wymagających informowania Polaków o zagrożeniach. Szybko okazało się, że to oszustwo!

Fałszywe powołania do wojska - o co chodzi?

W sieci pojawiły się screeny wiadomości, jakie otrzymywali mieszkańcy gmin Dukla i Horodło, które położone są przy granicy z Ukrainą. Szokująca była treść tych wiadomości. Informowały one, że w związku z kryzysem na Ukrainie, wszyscy mężczyźni w wieku 18-65 lat są wzywani do stawienia się na terenie urzędu gminy we wtorek o godzinie 10:00.

Szybko zorientowano się, że to fałszywe alerty RCB. Nie wiadomo jednak, ile osób dostało takiego SMS-a i czy nie są one wciąż wysyłane.

RCB dementuje informacje z fałszywych alertów

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zareagowało błyskawicznie. Rozesłano sms-y ostrzegające przed fałszywymi alertami, a na stronach RCB w mediach społecznościowych pojawiły się informacje o całym zamieszaniu. Sprawą nieprawdziwych alertów zajmuje się już Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Policja.

ZIMA 2018 - kiedy się zaczyna ostatnia pora roku?

Warto pozostawać czujnym. Nie wiadomo bowiem, czy nie pojawią się kolejne fałszywe alerty RCB informujące o poborze wojskowym.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE