Eurowizja 2021: połowa krajów wybrała już faworyta konkursu. Polska NA KOŃCU plebiscytu!

2021-05-02 16:22 Alicja Wójcik
Rafał Brzozowski
Autor: Beata Zawadzka/East News

Tegoroczna Eurowizja zbliża się wielkimi krokami! Wydarzenie to będzie z pewnością wyjątkowe ze względu na fakt, iż rok temu konkurs został odwołany z powodu pandemii. Fani są już gotowi i z wypiekami na twarzy czekają, aby poznać laureata Eurowizji 2021. Wiadomo już, kto może mieć największe szanse na wygranie tegorocznego konkursu.

Eurowizja 2021: połowa krajów oddała już głosy w OGAE Poll, dzięki czemu znamy już największego faworyta w tegorocznym konkursie. Jednak nic nie zostało jeszcze przesądzone. W tym roku Eurowizja odbywa się w Rotterdamie dzięki wygranej Duncana Laurence'a w 2019 roku. Holandia organizuje Eurowizję już po raz piąty. Półfinały odbędą się 18 i 20, a finał - 22 maja. Gdyby Eurowizja odbyła się rok temu, polską reprezentantką na konkursie zostałaby Alicja Szemplińska z utworem Empires. Mimo że zwyciężczyni The Voice of Poland ubiegała się o możliwość reprezentowania Polski na konkursie również w 2021 roku, podjęto decyzję, że naszym reprezentantem będzie Rafał Brzozowski z piosenką The Ride. Rafał wystąpi w drugim półfinale eurowizyjnym - wokalista wylosował numer startowy 6. Tradycyjnie do finału zakwalifikuje się 10 uczestników z największą liczbą punktów.

Eurowizja 2021: połowa krajów wybrała już faworyta konkursu. Polska NA KOŃCU plebiscytu!

Jak co roku przed rozpoczęciem Eurowizji organizowany jest OGAE Poll, czyli plebiscyt stworzony przez kluby fanów Eurowizji - Organisation Générale des Amateurs de l’Eurovision. Kluby z każdego kraju oddają głosy na swoich faworytów tak jak podczas Eurowizji - przyznawane są punkty od 1 do 8, 10 oraz 12. W tym roku wyniki OGAE Poll zostały podzielone na dwa etapy - wyniki głosowania połowy krajów zostały ogłoszone 2 maja, a pozostałe poznamy 7 maja. Jak wynika z pierwszej połowy głosowania 21 krajów największe szanse na zwycięstwo ma reprezentant Szwajcarii Gjon's Tears, który reprezentuje swój kraj z utworem Tout l'Univers - zdobył w sumie aż 194 punkty. Na drugim miejscu uplasowała się Malta ze 169 punktami, a na trzecim Francja - 162 punkty. Niestety, póki co 13 krajów nie dostało ani jednego punktu, a na tej niechlubnej liście znajduje się również Polska. Co prawda dużo może się jeszcze zmienić, a wyniki Eurowizji nie są jeszcze przesądzone. Jednak rezultat tego plebiscytu jak na razie nie napawa optymizmem i może okazać się, że Rafał nie zakwalifikuje się do finału. W ostatnich latach polska nie miała powodzenia na Eurowizji - ostatnią reprezentantką, której udało się dostać do finału konkursu, była Kasia Moś w 2017 roku.

ESKA XD #021 - Eurowizja, Więzień miłości, mięso z roślin, gwiazdy bez matury
Najnowsze