Eurowizja 2020 - NOWE ZASADY wyboru reprezentanta Polski! To pierwszy raz w historii!

2020-01-04 14:51
Eurowizja 2020 - NOWE ZASADY wyboru reprezentanta Polski! To pierwszy raz w historii!
Autor: Artur Zawadzki/REPORTER / EAST NEWS Eurowizja 2020 - NOWE ZASADY wyboru reprezentanta Polski! To pierwszy raz w historii!

W maju serca miłośników muzyki zabiją dużo szybciej. Stanie się tak za sprawą 65. Konkursu Piosenki Eurowizji, który w 2020 roku odbędzie się w Holandii, a dokładniej w Rotterdamie. Emocje zaczęły się wraz z pierwszym dniem stycznia, kiedy to pojawił się regulamin wyboru reprezentanta Polski. Kiedy i w jaki sposób wybrany zostanie reprezentant Polski? Przekonajcie się już teraz, bo zasady bardzo dokładnie przybliżamy na ESKA.pl!

Eurowizja 2020 - Polska wybierze swojego reprezentanta w zupełnie nowy sposób. 65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w maju, poprowadzą go Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley, hasłem przewodnim jest: Open Up! i emocje z nim związane z tygodnia na tydzień będą coraz większe. Rangę wydarzenia związaną z naszym krajem odczuliśmy już w pierwszych dniach stycznia, a wszystko to w momencie, kiedy Telewizja Polska ujawniła nowe zasady preselekcji. Co z nich wynika?

Viki Gabor zwyciężyła dziecięcą Szansę na Sukces, czym zapewniła sobie udział w Eurowizji Junior 2019. Jak się niedługo później okazało, zwyciężyła również sam konkurs. TVP biorąc pod uwagę ten sukces ponownie wykorzysta format, którego gospodarzem jest Artur Orzech. Uczestnik, który wygra specjalną, zimową edycję Szansy na Sukces, zapewni sobie bilet na Konkurs Piosenki Eurowizji w Rotterdamie 2020.

Eurowizja 2020 - nowe zasady wyboru

Nowe zasady wyboru reprezentanta Polski na Eurowizję 2020 mogą zaskakiwać, choć wiele osób spodziewało się takiego obrotu sprawy. Szczególnie biorąc pod uwagę historyczny, bo drugi z rzędu wygrany przez Polskę, Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci. O tym, kto będzie reprezentował Polskę podczas 65. Eurowizji zadecyduje sprawdzony w ramach Eurowizji Junior 2019 - format telewizyjny Szansa na Sukces. Preselekcje odbędą się od 2 do 23 lutego.

Już wcześniej prezes Telewizji Polskiej, Jacek Kurski, w rozmowie z serwisem wirtualnemedia.pl, wspominał o możliwości wykorzystania Szansy na Sukces przy dorosłej Eurowizji:

(…) Telewizja Polska stworzyła niezwykle pozytywne i równe szanse na wyłonienie najlepszych talentów. Moim marzeniem jest, żeby te zasady, uczciwej i pozytywnej selekcji, doboru kandydatów do Eurowizji dorosłych, zostały zaczerpnięte z Eurowizji Junior. To jak postąpiliśmy z dziecięcą Eurowizją przyniosło efekt.

Eurowizja 2020: POLSKA - zasady wyboru

Zasady preselekcji Eurowizji 2020 są bardzo jasne i czytelne. Specjalna kapituła przyjmuje zgłoszenia do eurowizyjnej Szansy na Sukces do 13 stycznia. Po selekcji osób, które wysłały swoje pliki mp3 (wykonanie piosenki, którą zgłaszający chciałby zaprezentować Komisji jako kandydat na Eurowizję 2020), odbędzie się drugi etap. W nim rywalizować będzie 6-7 uczestników, w każdym z 3. odcinków programu. Będą śpiewać piosenkę artysty, który pojawił się w roli gościa specjalnego. W każdym odcinku biorą udział inni uczestnicy i goście specjalni. Zwycięzcy poszczególnych odcinków przesłuchań wezmą udział w wielkim finale. 

Zwycięzcę każdego odcinka wyłoni trzyosobowe jury i śmiało można się spodziewać, że będą to byli reprezentanci Polski na Eurowizji. W finałowym odcinku o bilet na Eurowizję w Rotterdamie powalczy troje uczestników. Każdy z nich, podczas występu na żywo, zaśpiewa utwór z repertuaru gwiazdy odcinka, ale nie ten sam, którym uczestnik wygrał odcinek Przesłuchań oraz autorski utwór, przygotowany na Eurowizję 2020. O tym, kto weźmie udział w 65. edycji prestiżowego konkursu zadecydują widzowie w głosowaniu i jurorzy w studio.

W Szansie na Sukces swoją karierę zaczynało kilka czołowych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Jak przypomniał serwis eurowizja.org, w programie karierę zaczęła: Justyna Steczkowska (Polska 1995), Ewa Farna, Kasia Stankiewicz, Georgina Tarasiuk (Krajowe Eliminacje 2003), Kasia Cerekwicka (Piosenka dla Europy 2006), Ania Wyszkoni (Krajowe Eliminacje 2003), Tomek Makowiecki, czy Margaret (Krajowe Eliminacje 2016).

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze