Ed Sheeran pozwany na 20 mln dolarów. Jego wielki hit to plagiat? PORÓWNAJ

2016-06-09 13:29
Ed Sheeran pozwany na 20 mln dolarów. Jego wielki hit to plagiat?
Autor: fot. Bulls Ed Sheeran pozwany na 20 mln dolarów. Jego wielki hit to plagiat?

Ed Sheeran będzie musiał zapłacić 20 milionów dolarów? Jeden z największych hitów wokalisty to plagiat! Tak przynajmniej twierdzą dwaj autorzy piosenek, którzy złożyli przeciwko Edowi Sheeranowi pozew w sądzie. Mają rację? Posłuchajcie obydwu piosenek i porównajcie sami!

20 milionów dolarów za ukradzioną piosenkę żądają muzycy od Eda Sheerana. Wokalista powiedział kiedyś, że Photograph będzie piosenką, która zmieni jego karierę. Artysta raczej nie miał wtedy na myśli procesu sądowego ze swoim udziałem. Brytyjski wokalista usłyszał właśnie poważny zarzut popełnienia plagiatu. Dwaj autorzy piosenek, Martin Harrington i Thomas Leonard złożyli pozew sądowy, w którym żądają od Eda Sheerana 20 mln dolarów odszkodowania. Jeden z największych przebojów Eda ma być rzekomo kopią utworu Amazing z repertuaru Matta Cardle'a, zwycięzcy brytyjskiego X Factor w 2010 roku.

Przebój Eda Sheerana to plagiat?

O wielkie pieniądze dla autorów piosenki Amazing walczyć będzie ten sam adwokat, który w 2015 roku wygrał sprawę o plagiat przeciwko Robinowi Thicke i Pharrellowi Williamsowi. Za bezprawne wykorzystanie w swoim hicie Blurred Lines motywów z utworu Marvina Gaye'a artyści musieli ostatecznie zapłacić jego spadkobiercom ponad 7 mln dolarów odszkodowania. Autorzy utworu Matta Cardle'a swój pozew z kolei tłumaczą faktem, iż w zestawieniu akordów utworów Photograph i Amazing znajduje się aż 39 identycznych nut, co oznacza, że piosenki są skonstruowane tak samo w co najmniej 70%.

Posłuchajcie piosenki Ed Sheerana do kawałka Photograph i porównajcie ją z utworem Amazing od Matta Cardle'a.

Ed Sheeran - Photograph

Matt Cardle - Amazing

 

Ed Sheeran dopiero zaczyna walkę sądową, ale już od jakiegoś czasu prawne problemy ma też Justin Timberlake. Jak wygląda sytuacja innych gwiazd? Oglądajcie filmy o najsłynniejszych wokalistach na eskaGO i przekonajcie się już teraz!

Zobacz to video online, za darmo i legalnie >>

RC

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze