Dowody osobiste do wymiany. Musi to zrobić ponad półtora miliona osób!

i

Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News Dowody osobiste do wymiany. Musi to zrobić ponad półtora miliona osób!

Dowody osobiste do wymiany. Musi to zrobić ponad półtora miliona osób!

2020-12-11 15:55

Dowód osobisty pozwala zrealizować praktycznie wszystkie urzędowe czynności. To obowiązkowy dokument każdego obywatela RP. Ministerstwo cyfryzacji przypomniało, że ponad półtora miliona osób musi złożyć wniosek o jego wydanie. Poznajcie już teraz szczegóły i dowiedzcie, jak to zrobić.

Spis treści

 1. Dowody osobisty 2020 - wymiana
 2. Dowody osobisty 2020 - jak wymienić?
 3. Dowód osobisty 2021 - zmiany

Dowody osobiste do wymiany. Ponad półtora miliona osób musi złożyć wniosek o nowy dokument tożsamości, o czym przypomniało ministerstwo cyfryzacji. Jednocześnie dano do zrozumienia, że należy to zrobić jak najszybciej. Wszystko dlatego, że w nadchodzące wakacje dojdzie do bardzo istotnej zmiany. Obecnie nowy dowód osobisty 2021 możecie wyrobić drogą elektroniczną, co z pewnością jest dużym ułatwieniem i zaoszczędzeniem czasu. Od sierpnia, żeby wyrobić dokument będziecie musieli pofatygować się do urzędu miasta osobiście. Wszystko to w wyniku regulacji związanych z dodatkowymi elementami graficznymi.

Dowód osobisty z odciskiem palców - dobry pomysł?

Pytanie 1 z 1
Dowód osobisty z odciskiem palców - dobry pomysł?

Dowody osobisty 2020 - wymiana

Wiele osób ostatni raz sprawdzało ważność dowodu osobistego dawno temu. Można zapomnieć, że dokument trzeba wymieniać raz na 10 lat, choć czasem wcześniej, w zależności od wielu czynników. Koniecznie teraz zajrzyjcie do swojego portfela i sprawdźcie, bo może jesteście wśród 1 546 700 Polaków, którzy w przyszłym roku powinni wymienić swój dokument tożsamości. 

Dowody osobisty 2020 - jak wymienić?

Jak wymienić dowód osobisty 2020? Możecie zrobić to przez internet. Wystarczy zalogować się przez profil zaufany i wysłać odpowiednie zdjęcie. Co ważne, nie może być to fotografia z wakacji, ani selfie. Profilem zaufanym jesteście w stanie potwierdzić swoją tożsamość. Jak złożyć prośbę o nowy dowód? Oto zasady krok po kroku:

 1. Wejdźcie na stronę internetową gov.pl i profilem zaufanym zalogujcie się do konta Mój GOV (prawy górny róg ekranu). W spisie po prawej stronie ekranu, wybierzcie e-usługę: Uzyskaj dowód osobisty. Kliknijcie przycisk Złóż wniosek o dowód osobisty.
 2. Następnie musicie podać powód ubiegania się o nowy dokument tożsamości.
 3. Należy określić urząd miasta, w którym odbierzecie dowód osobisty
 4. Dajcie znać, czy chcecie mieć podpis osobisty.
 5. Następnym krokiem jest dołączenie zdjęcia.
 6. Na ekranie zostanie wyświetlony wzór waszego nowego dowodu osobistego. Sprawdźcie, czy wszystkie dane są poprawne (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).
 7. Zostaniecie poproszeni o uzupełnienie brakujących danych. Sprawdźcie czy we wniosku wpisany jest poprawny e-mail, ponieważ to właśnie tą drogą otrzymacie numer wniosku oraz nazwę urzędu, w którym odbierzecie dokument.
 8. Podpiszcie wniosek profilem zaufanym.
 9. Sprawdźcie skrzynkę w serwisie Mój GOV i zalogujcie się na e-maila.

Jeśli jednak nie macie takiej możliwości, to zrobicie to w sposób tradycyjny, czyli w urzędzie miasta. Za nowy dowód nic nie zapłacicie, będzie na Was czekał maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku.

Dowód osobisty 2021 - zmiany

Ponad półtora miliona osób musi wymienić dowód osobisty. Ministerstwo Cyfryzacji radzi, by zrobić to jak najszybciej, ponieważ w sierpniu 2021 wejdą w życie nowe przepisy, które spowodują, że złożenie wniosku o nowy dokument tożsamości będzie możliwe wyłącznie podczas osobistej wizyty w urzędzie. Co więcej, sierpniowe dowody osobiste będą różnić się wyglądem.

Nowy dowód osobisty 2021:

 • Będzie mieć odcisk palców
 • Wróci podpis właściciela dokumentu

Nowy dowód osobisty, który wejdzie w życie w sierpniu 2021 nie będzie obowiązkowy dla wszystkich. Stare dowody będą obowiązywać do momentu daty upływu ważności. 

Tak drukowali fałszywe dowody osobiste