Wiosna

i

Autor: Pixabay.com/JillWellington (Pixabay License)

1. dzień wiosny 2023 - o której godzinie? Kiedy zaczyna się wiosna?

2023-03-19 15:07

Zrównanie nocy i dnia, dzień wagarowicza i topienie marzanny, to tylko nieliczne wydarzenia, które zwiastują wiosnę. Zimowa aura i mrozy dały się w tym roku we znaki, przez co wiele osób z niecierpliwością wyczekuje cieplejszej pory roku. Kiedy jest pierwszy dzień wiosny? O której godzinie zaczyna wiosna? Czym różni się ta astronomiczna od kalendarzowej?

Pierwszy dzień wiosny 2023 to symboliczne pożegnanie zimy i powitanie cieplejszej pory roku. Wiele osób czeka na ten dzień z utęsknieniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ wiosna, to wspaniały okres, podczas którego przyroda budzi się do życia, dni stają się coraz dłuższe, a promienie słoneczne coraz częściej otulają naszą twarz. Warto jednak pamiętać, że rozróżniamy dwa pojęcia - pierwszy dzień wiosny kalendarzowej 2023 i pierwszy dzień wiosny astronomicznej 2023. Co więcej, daty te wcale nie muszą się ze sobą pokrywać. Astronomiczna zaczyna się w momencie, kiedy długość dnia jest równa długości nocy. To moment przecięcia przez Słońce równika niebieskiego w trakcie jego wędrówki z południa na północ. Zjawisko to ma miejsce zazwyczaj 20 lub 21 marca. Z kolei 1. dzień wiosny kalendarzowej ma stałą datę.

Zmiana czasu wiosna 2023 - kiedy i w którą stronę przestawia się zegarki?

Nowy duet Taconafide i SB Maffiji? | Dokończ Piosenkę #6

1. dzień wiosny 2023 - kiedy?

Daty astronomicznej i kalendarzowej wiosny 2023 wcale nie muszą się pokrywać. Ta pierwsza jest ruchoma. Wszystko ze względu na to, że wypada w dniu równonocy wiosennej. W tym roku będzie to 20 marca. Z kolei pierwszy dzień kalendarzowej wiosny zawsze przypada 21 marca.

1. dzień wiosny 2023 - o której godzinie?

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny 2023 wyznacza równonoc wiosenne. W tym roku będzie miała miejsce w poniedziałek 20 marca, dokładnie o godzinie 22:24. Astronomiczna wiosna kończy się letnim przesileniem, czyli najdłuższym dniem roku. W 2023 roku będzie to dokładnie 21 czerwca.

Horoskop miłosny na wiosnę 2023. Te znaki zodiaku będą mieć sporo kłopotów

Jaka będzie dla Ciebie wiosna 2023? Rozwiąż quiz i sprawdź!

Pytanie 1 z 10
Jaką pogodę lubisz najbardziej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE