Wiedźmin III: Dziki Gon. Najlepsze screeny i momenty z dodatku Serca z Kamienia!

i

Autor: Materiały prasowe i graficzne z gry - https://store.steampowered.com Zdjęcie poglądowe

Wiedźmin

Wiedźmin: Kiedy jest Imbaelk, Lammas, Belleteyn, Saovine? Kalendarz świąt!

2024-04-29 8:01

Świat Wiedźmina, który stworzony został przez Andrzeja Sapkowskiego znacząco różni się od naszego. Wykreowane przez autora postaci są jednak takie jak my - potrzebują świąt i własnych obrządków, które pozwolą im odmierzać czas, cieszyć się i bawić. Kiedy jest Lammas, Belleteyn, Saovine? Wiedźmiński kalendarz znajdziecie w tym artykule.

Elfi kalendarz, który używany jest w świecie Wiedźmina dzieli rok na miesiące i pory roku. W czasie go trwania występują Solstycja (przesilenia)  Midinváerne – zimowe i Midaëte – letnie oraz Ekwinokcja (równonoce) - Birke – wiosenna i Velen – jesienna. Daty te dzielą okrąg na osiem części. W ten sposób w kalendarzu elfów dzieli się rok.

- Jak powszechnie wiadomo, Wszechświat - podobnie jak życie - toczy się kołem. Kołem, na którego obręczy zaznaczono osiem magicznych punktów, dających pełny obrót, czyli cykl roczny. Punktami tymi, leżącymi na obręczy koła w parach dokładnie naprzeciw siebie, są: Imbaelk - czyli Kiełkowanie, Lammas - czyli Dojrzewanie, Belleteyn - Rozkwit oraz Saovine - Zamieranie. Są także na kole zaznaczone dwa Solstycja, czyli Przesilenia - zimowe, zwane Midinvaerne oraz Midaëte, letnie. Są także dwa Ekwinokcja, czyli Równonoce - Birke, wiosenna i Velen, jesienna. Daty te dzielą okrąg na osiem części - i tak też w kalendarzu elfów dzieli się rok. -  Wieża Jaskółki, str. 5.

Yule, to natomiast drugi savaed roku elfów, który rozpoczyna święto Midinváerne. Porównać możemy je do naszego Bożego Narodzenia, chociaż odprawiane wróżby i zabawy bardziej przypominają te z nocy andrzejkowej. W kalendarzu przypada na 22 grudnia.

Zakochane rysie w bydgoskim Myślęcinku

Święta magiczne w Wiedźminie - jak się nazywają? DATY

  • Imbaelk – kiełkowanie - miesiąc luty
  • Belleteyn – rozkwit - przełom 30 IV i 1 V
  • Lammas – dojrzewanie - początek sierpnia
  • Saovine – zamieranie - koniec października

- Przejęte z elfiego kalendarza Imbaelk i Lammas, Saovine i Belleteyn, oba Przesilenia obie Równonoce również wśród ludzi stały się ważnymi świętami, datami uroczystymi. Wyróżniały się wśród innych dat tak bardzo, jak samotne drzewo wyróżnia się wśród łąki. Daty te wyróżnia bowiem magia. — Wieża Jaskółki, str. 5-6.

Wiedźmin - arcytrudny quiz ze znajomości sagi!

Pytanie 1 z 10
Jak zginęła Angoulême?