Ksiażki z dzieciństwa, dzięki którym dzisiaj czytamy fantastykę! [LISTA]

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Książki

Ksiażki z dzieciństwa, dzięki którym dzisiaj czytamy fantastykę! [LISTA]

2023-09-01 15:03

Każde dziecko kocha bajki i to nawet takie, które nie zawsze dobrze się kończą. Istnieją książki, które są wręcz obowiązkową lekturą każdego młodego człowieka, a ich lektura może sprawić, że jako dorosły sięgnie po... fantastykę! Sprawdźcie naszą listę i sami się przekonajcie, czy te tytuły zachwycały was jako dzieci!

Spis treści

  1. Kubuś Puchatek
  2. Muminki
  3. Gospoda pod Upiorkiem
  4. Przygody Baltazara Gąbki
  5. Alicja w Krainie Czarów
  6. Ronja, córka zbójnika

Pamiętacie jeszcze książki, które rodzice czytali wam przed snem? A może to pierwsze lektury, po które sięgaliście w młodym wieku? To właśnie one w dużej mierze ukształtowywały was dzisiejszy gust. Na naszej liście znajdziecie takie, które z pewnością oczarowały was dawniej, a może i dziś chcielibyście do nich wrócić! Wszystkie mają w sobie wiele magii!

Radom. Zdemolowali wiatę. Gdy trafili za kratki, dostali szału! Usłyszeli zarzuty

Kubuś Puchatek

Ta klasyczna historia opowiada o świecie, w którym zabawki żyją i wspólnie ze swoim właścicielem Krzysiem, przeżywają niesamowite przygody! Obdarzone ludzkimi cechami charakteru zwierzątka śmieszą i bawią z jednej strony naiwnością, z drugiej – filozoficznym podejściem do życia. Niezwykłe ilustracje Ernesta H. Sheparda oraz doskonały przekład Ireny Tuwim sprawiają, że od wielu lat książki o Krzysiu, Puchatku, Kłapouchym i Prosiaczku należą do ulubionych lektur dzieci i młodzieży w Polsce. Z pewnością i wam czytali ją rodzice!

Muminki

Życie Muminków i ich przyjaciół z Doliny skupia się wokół domu Mamy i Tatusia Muminka, gdzie każdy może liczyć na pomoc i przyjaźń. Panna Migotka, Paszczak, Mała Mi, Włóczykij, Ryjek czy straszna Buka tworzą galerię postaci, które na zawsze pozostaną w pamięci czytelników. Tove Jansson stworzyła kilkanaście książek o trollach, które przeżywają w rodzinnych stronach wiele fantastycznych przygód.

Gospoda pod Upiorkiem

Gospoda pod Upiorkiem autorstwa Stanisława Pagaczewskiego oczarowała tysiące dzieciaków w Polsce! O czym opowiada? Redaktor Eligiusz Ryś jedzie samochodem do Kielc, a po drodze zabiera dwóch dziwnych pasażerów... Są nimi diabeł i najprawdziwszy, ożywiony Strach na Wróble! Tak zaczyna się niezwykła historia Zlotu Straszydeł w zamku w Wiśniczu, na który zjeżdżają diabły i czarownice, ale także żądni atrakcji turyści i poszukujący sensacji dziennikarze.

Przygody Baltazara Gąbki

Caramba! Kultowe powieści Stanisława Pagaczewskiego o przygodach profesora Baltazara Gąbki i Smoka Wawelskiego do dziś jeszcze podbijają serca dzieci. Na tych książkach wychowało się kilka pokoleń Polaków, choć Szpiedzy z Krainy Deszczowców robili wszystko, aby w tym przeszkodzić. Stanisław Pagaczewski niezwykle dowcipnie i kolorowo opowiada o przygodach szalonej grupy, którą dowodzi nie kto inny, a prawdziwy smok!

Alicja w Krainie Czarów

"Baśniowa opowieść o przygodach Alicji w Krainie Czarów powstała w gorące lipcowe popołudnie 1862 roku, kiedy to podczas przejażdżki łódką po Tamizie Lewis Carroll, wykładowca matematyki w Oxfordzie i autor poważnych książek matematycznych, opowiedział ją małej Alicji i jej dwóm siostrom. I właśnie ta opowieść, a nie prace naukowe, przyniosła pisarzowi światową sławę. Zachęcony ogromnym powodzeniem książki Carroll kilka lat później napisał drugą część opowieści pt. Alicja po drugiej stronie lustra. 

Alicja w Krainie Czarów jest utworem szczególnym. Nie przedstawia świata takim, jakim go widzimy na co dzień, lecz ukazuje go we śnie bohaterki, a snem, jak dobrze wiecie, rządzą odmienne prawa. Toteż w książce znane fragmenty rzeczywistości układają się w całkiem nowe, często nonsensowne całości, a postaci prawdziwe, przemieszane z fantastycznymi, wyglądają i zachowują się inaczej niż w życiu. I jeszcze jedna uwaga: Alicja w Krainie Czarów należy do tych książek, do których warto wracać. Raz odczytacie ją jako dziwną baśń, pełną niezwykłych, zaskakujących wydarzeń, ale przy kolejnej lekturze ukaże się wam wiele nowych treści. Każdego jednak czytelnika zawsze zdumiewać będzie bogactwo fantazji i pomysłowości autora, każdy też podda się urokowi jego niepowtarzalnego humoru. 

Humoru cudownie oddanego przez Antoniego Marianowicza, bo to właśnie z jego tłumaczenia zdania z Alicji w Krainie Czarów na zawsze zamieszkały w naszym języku. Niekiedy powtarzamy je, nie pamiętając, gdzie bije źródło tych purnonsensowych żartów."

Źródło: opis pochodzi od wydawcy.

Ronja, córka zbójnika

Piękna i wzruszająca opowieść o dzieciach dwóch zwalczających się hersztów zbójników, Ronji i Birku. Mieszkają oni w starym zamku, a dni spędzają w wielkim lesie, w którym żyją dzikie konie, a także okrutne Wietrzydła, Szaruchy i Mgłowce zagrażające ich życiu. Początkowa wrogość Ronji i Birka przemienia się w przyjaźń, a potem w miłość. Dzięki sile tego uczucia udaje im się doprowadzić do pojednania zatwardziałych zbójników.

Źródło: opis pochodzi od wydawcy.

QUIZ fana fantasy. Czy dopasujesz bohatera do filmu lub ksiażki, z której pochodzi?

Pytanie 1 z 10
Kaz Brekker to bohater książki: