Polskie tablice we Włoszech

i

Autor: Pixabay/ X/MrMireaux Polskie tablice we Włoszech

świat

Skutery we Włoszech na polskich tablicach rejestracyjnych. Dlaczego jest ich tak dużo?

2024-07-09 20:20

Uwagę turystów z Polski, a teraz także mediów, przyciągają we Włoszech skutery i samochody osobowe, które mają polskie tablice rejestracyjne. Jest ich tak wiele, że Neapol zyskał już miano "dzielnicy Warszawy". Sprawę w szczegółach wyjaśnił dziennik "Corriere della Sera".

Spis treści

  1. Polskie tablice rejestracyjne we Włoszech, dlaczego jest ich tak wiele?
  2. Ile kosztuje ubezpieczenie OC we Włoszech?

Polskie tablice rejestracyjne we Włoszech, dlaczego jest ich tak wiele?

Turyści z Polski na ulicach takich włoskich miast jak Neapol mogą poczuć się jak w domu. Pełno tam skuterów i samochodów z polskimi rejestracjami. Pojazdami nie poruszają się jednak Polacy, a Włosi. O co chodzi? Sprawie przyjrzał się włoski dziennik "Corriere della Sera".

Ile kosztuje ubezpieczenie OC we Włoszech?

Okazuje się, że Włosi rejestrują pojazdy w Polsce, by obniżyć koszty ubezpieczenia. Neapol jest na drugim miejscu, po Prato, w rankingu miast, w których płaci się najwięcej za polisę pojazdu, czytamy na corriere.it. Za ubezpieczenie skutera trzeba tam zapłacić aż 1500 euro, czyli blisko 6500 złotych. Koszty można znacząco obniżyć, jeśli z pomocą firmy pośredniczącej ubezpieczy się pojazd w Polsce. Jak wygląda taka procedura? Należy złożyć wniosek o wyrejestrowanie i eksport pojazdu do Polski, pośrednik, czyli nowy właściciel pojazdu, rejestruje go w Polsce i wypożycza wnioskodawcy. W pierwszym roku składka za ubezpieczenie w Polsce wynosi ok. 600-800 euro, w kolejnych latach to już tylko 300 euro (1300 zł).

Cały zabieg jest legalny, ale ryzykowny. "W razie wypadku polska firma ubezpieczeniowa rzadko wypłaca odszkodowania" - przekonuje corriere.it, zwracając uwagę, że użytkownik skutera nie może nim już swobodnie dysponować (np. sprzedać), a w przypadku, gdy firma, która jest właścicielem pojazdu zbankrutuje, pojazd zostanie odebrany.

Dziennik zwrócił uwagę, że we Włoszech za ubezpieczenie pojazdu płaci się o 27 proc. więcej niż średnio w innych krajach europejskich. Ze względu na wysokie koszty ok. 3 mln pojazdów (5,6 proc. wszystkich) nie ma ubezpieczenia. 

W Polsce średnia cena ubezpieczenia OC to 758 zł (marzec 2024), wynika z danych porównywarki Mubi.

Quiz motoryzacyjny. Rozpoznaj markę samochodu po krótkim opisie

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego: 4 koła w logo to:
Groźny wypadek motocyklisty w Warszawie