Znaki C-5 i D-3

i

Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS/ Znaki C-5 i D-3

prawo

Są niemal identyczne, ale oznaczają co innego. Jaka jest różnica pomiędzy znakami D-3 i C-5

2024-07-09 20:43

Co oznaczają okrągłe i kwadratowe znaki: białe strzałki na niebieskim tle? Czym się różnią? Pytania o znaczenie znaków D-3 i C-5 zadają sobie nawet kierowcy, którzy prawo jazdy mają od wielu lat. Choć znaki są bardzo podobne, to w praktyce oznaczają co innego.

Spis treści

  1. Biała strzałka na niebieskim tle. Dwa różne znaki
  2. Co znaczy okrągły znak ze strzałką C-5?
  3. Co oznacza kwadratowy znak ze strzałką D-3?
  4. Różnica pomiędzy znakami C-5 i D-3

Biała strzałka na niebieskim tle. Dwa różne znaki

Osoby bez prawa jazdy mogą ocenić, że to dwa takie same znaki. Ci, którzy poruszają się samochodem na co dzień, mogą mieć problem z ich odróżnieniem czy rozpoznaniem, co oznaczają. Białe, pionowe strzałki na niebieskim tle - jedna na okrągłym znaku, druga na kwadratowym. Co dokładnie oznaczają?

Co znaczy okrągły znak ze strzałką C-5?

Okrągły znak z białą strzałką na niebieskim tle to znak nakazu C-5. Oznacza on nakaz jazdy prosto. Tym samym zobowiązuje kierującego do jazdy wyłącznie na wprost np. przez najbliższe skrzyżowanie. W praktyce zastępuje on znaki zakazu skrętu w lewo i prawo. Znak ten często spotykany jest w okolicach ruchliwych ulic i dużych skrzyżowań, na których manewr skrętu w lewo mógłby zatamować ruch lub być niebezpieczny. 

Co oznacza kwadratowy znak ze strzałką D-3?

Kwadratowy znak z białą strzałką na niebieskim tle to znak informacyjny D-3. Oznacza on początek lub kontynuację drogi lub jezdni, na której ruch odbywa się tylko w jednym kierunku. Widząc taki znak, kierowca może jechać na wprost, ale także skręcić w lewo lub prawo (skręcając w lewo należy ustawić pojazd przy lewej krawędzi jezdni jednokierunkowej).

Różnica pomiędzy znakami C-5 i D-3

Reasumując: okrągły znak C-5 zobowiązuje kierowcę do jazdy na wprost; z kolei kwadratowy znak D-3 informuje, że kierowca porusza się drogą jednokierunkową i może jechać na wprost lub skręcać.

Quiz motoryzacyjny. Rozpoznaj markę samochodu po krótkim opisie

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego: 4 koła w logo to:
Nowe znaki w Krakowie