zdjęcia

Poznań Motor Show 2024. To największe wydarzenie motoryzacyjne w Europie Środkowo-Wschodniej

2024-04-04 22:44

W pierwszy weekend kwietnia w Poznaniu odbywa się Motor Show. Jak podkreślają organizatorzy, to największe wydarzenie motoryzacyjne w Europie Środkowo-Wschodniej, którego początki sięgają lat 50. W tegorocznych targach bierze udział ponad stu producentów pojazdów i wystawców, organizatorzy spodziewają się 130 tys. gości. Targom towarzyszy Kongres MOVE, poświęcony w tym roku m.in. największym wyzwaniom dotyczącym elektromobilności w Polsce oraz inwestycjom przemysłowym w branży samochodowej.

Poznań Motor Show 2024

Początki wystaw motoryzacyjnych na Międzynarodowych Targach Poznańskich sięgają lat 50. XX wieku. Współcześnie to jedna z najważniejszych i największych wydarzeń motoryzacyjnych w naszej części Europy. W tym roku odbywają się w dniach 4-7 kwietnia.

Targom od sześciu lat towarzyszy Kongres MOVE, poświęcony w tym roku m.in. największym wyzwaniom dotyczącym elektromobilności w Polsce oraz inwestycjom przemysłowym w branży samochodowej.

Polski samochód elektryczny. Co z projektem Izera?

Uczestniczący w inauguracji obu wydarzeń szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek pytany przez dziennikarzy o sens kontynuowania planów budowy samochodów elektrycznych Izera zaznaczył, że rząd "pracuje nad tym, co z tym projektem dalej". "Nie ma wątpliwości, że elektromobilność trzeba w Polsce rozwijać. Być może trzeba kontynuować ten projekt, tylko go trochę zmodyfikować, być może poszerzyć o fabrykę baterii" - ocenił. Pytany o to, jak duże wsparcie na rozwój elektromobilności może pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy, wskazał, że ponad 3 mld zł zapisano na budowę fabryki samochodów Izera. "Jest blisko 10 mld zł na sieci elektroenergetyczne, więc to są kwoty, które mogą być wykorzystane również jeżeli chodzi o elektromobilność. Są też kwoty przeznaczone na stacje (ładowania), czyli na rozwój infrastruktury elektromobilności" - powiedział. Przyznał, że "mamy bardzo mało czasu, żeby te środki wykorzystać".

Wcześniej, w swoim wystąpieniu minister zaznaczył, że dla rządu priorytetem jest wykorzystanie funduszy z Krajowego Planu Odbudowy na transformację energetyczną "po to, żeby również można było rozwijać elektromobilność".

Dodał, że Polska jest otwarta na inwestycje branży motoryzacyjnej. Przyznał, że ta gałąź przemysłu będzie wymagała nowych kadr i odpowiednich badań naukowych. "Mamy naprawdę świetne zaplecze instytutów badawczych, uczelni i kadrę, która jest w stanie również w tym zakresie pomóc wdrażać te nowe technologie w Polsce. Dlatego wierzymy, że elektromobilność to jest wielka szansa na rozwój gospodarczy naszego kraju" - powiedział.

Wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak w swoim wystąpieniu zaznaczył, że branża motoryzacyjna odpowiada za 8 proc. polskiego PKB. "Chcemy rozwijać i wspierać różne programy dot. strategicznych inwestycji" - mówił.

"Elektromobilność jest przyszłością przemysłu motoryzacyjnego"

To elektromobilność jest przyszłością przemysłu motoryzacyjnego - przekonywała z kolei dyrektor zarządzająca w Volkswagen Group Polska Carla Wentzel. "By osiągnąć to marzenie, wymagamy silnej współpracy od wszystkich - od rządu, społeczeństwa, klientów, władz lokalnych" - zaznaczyła.

Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś ocenił natomiast, że branża motoryzacyjna w ciągu "najbliższych kilku, a czasem 10 lat" zacznie prowadzić bezemisyjną produkcję pojazdów. "Jako branża musimy być konkurencyjni, nie tylko branża w Polsce, ale również branża europejska. A mamy bardzo silnych konkurentów na świecie. Ale również musimy myśleć o tym, żeby kadry były tymi, których my oczekujemy" - powiedział.

Poznań Motor Show - tak wyglądał pierwszy dzień wydarzenia! Zdjęcia:

NAJPOTĘŻNIEJSZE SAMOCHODY ELEKTRYCZNE [Porsche Taycan Turbo S, Mercedes EQS i inne] | ESKA XD - Prosto z salonu #64