Obowiązek przerejestrowania samochodu

i

Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS Obowiązek przerejestrowania samochodu

prawo

10 czerwca to ważna data dla właścicieli samochodów. Pojazdy zostaną automatycznie wyrejestrowane

2024-06-09 15:44

1 stycznia 2024 roku weszła w życie nowelizacja przepisów dot. Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Nowe przepisy zobowiązują właścicieli zakupionych pojazdów do przerejestrowania na siebie samochodu. Jeśli ma on stare, tzw. czarne tablice rejestracyjne, konieczna będzie wymiana na białe, z logo UE. Kierowcy, którzy się spóźnią, muszą liczyć się z karami. Kolejne zmiany wejdą w życie 10 czerwca - samochody bez ważnego badania technicznego i ubezpieczenia zostaną automatycznie wyrejestrowane, to czyszczenie tzw. martwych dusz.

Spis treści

  1. Rejestracja samochodu. Nowe przepisy od 2024 roku, czarne tablice do wymiany
  2. Samochody bez ważnego badania technicznego i ubezpieczenia zostaną automatycznie wyrejestrowane

Uporządkowanie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i wyczyszczenie jej z tzw. martwych dusz - to jeden z powodów nowelizacji przepisów, które weszły w życie od początku tego roku.

Rejestracja samochodu. Nowe przepisy od 2024 roku, czarne tablice do wymiany

Najważniejsza zmiana dotyczy rejestracji zakupionego samochodu. W ostatnich latach wystarczyło zgłosić (nawet zdalnie) zakup lub sprzedaż pojazdu - nie było obowiązku przerejestrowania. Teraz to się zmieniło. Każdy nabywca jest zobowiązany w ciągu 30 dni do złożenia wniosku o rejestrację samochodu. Jeśli pojazd ma stare, tzw. czarne tablice rejestracyjne, konieczna jest wymiana na białe, z logo UE. Szacuje się, że pojazdów z czarnymi tablicami jest w Polsce blisko 900 tys. Wymiana tablic rejestracyjnych to koszt ok. 100 zł. Za nieprzerejestrowanie samochodu grozi grzywna w wysokości 500 zł, a nawet 1000 zł, jeśli właściciel nie zrobi tego przez ponad pół roku.

Samochody bez ważnego badania technicznego i ubezpieczenia zostaną automatycznie wyrejestrowane

Nowe przepisy wprowadzają jeszcze jedną istotną zmianę. "Decyzje o rejestracji pojazdu wydane przed dniem 14 marca 2005 r. dotyczące pojazdów nieposiadających ważnego okresowego badania technicznego, w stosunku do których ich posiadacze nie dopełnili obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, jeżeli pojazd im podlega przez okres dłuższy niż 10 lat, przypadający bezpośrednio przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, wygasają z dniem 10 czerwca 2024 roku" - czytamy w nowelizacji. Jeśli właściciele będą chcieli z nich korzystać, będą musieli najpierw zrobić badanie techniczne, wykupić ubezpieczenie i zarejestrować pojazd.

Quiz motoryzacyjny. Rozpoznaj markę samochodu po krótkim opisie

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego: 4 koła w logo to:
Kradli tablice rejestracyjne w Białymstoku