nowe samochody

Cybertruck od Tesli do zobaczenia w Warszawie. Pierwsze egzemplarze są już w Polsce, ale może być problem z ich rejestracją

2024-06-09 15:46

Cybertruck to nowy elektryczny samochód od Tesli, który ze względu na kształt i rozmiary przykuwa uwagę i wywołuje ogromne emocje. Pierwsze egzemplarze dotarły już do Europy, także do Polski. Problemem może być jednak ich homologacja i rejestracja w Polsce.

Spis treści

  1. Tesla Cybertruck, co to za samochód, dane techniczne
  2. Cybertruck - premiera w Warszawie

Tesla Cybertruck, co to za samochód, dane techniczne

Tesla Cybertruck wygląda jak samochód z filmów o przyszłości albo pojazd do poruszania się po Księżycu. Trudno porównać go do jakiegokolwiek znanego do tej pory auta. Jest klasyfikowany jako pickup klasy wyższej. Uwagę przykuwa przede wszystkim jego niezwykły kanciasty kształt, w tym ostre krawędzie i załamaniem na środku dachu. Pojazd waży ok. 3 ton, ale dzięki elektrycznemu silnikowi (zasięg 547 km) przyspiesza do pierwszej setki w zaledwie 2,7 sekundy, dzięki czemu jest jednym z najszybszych samochodów na świecie. Cybertruck może holować blisko 5 ton, a ładowność jego paki to ponad 1000 kg. Tesla opisuje go jako niezwykle wytrzymały, także jeśli chodzi o karoserię - nie jest on lakierowany. "Ultratwardy egzoszkielet ze stali nierdzewnej pomaga ograniczyć wgniecenia, uszkodzenia i długotrwałą korozję. Naprawy są proste i szybkie" - czytamy. 

Cybertruck - premiera w Warszawie

Prace nad Cybertruckiem trwały wiele lat, Elon Musk, założyciel Tesli, snuł o nim plany ponad 10 lat temu. W 2023 roku ruszyła jego produkcja. Pierwsze modele widać już na ulicach USA. W Europie, w tym w Polsce, nie mogą jeszcze poruszać się po publicznych drogach, ponieważ nie mają homologacji (największym problemem mogą być ostre krawędzie, szczególnie groźne w momencie zderzenia dla pieszych) i tym samym nie mogą zostać zarejestrowane. Mimo to pierwsze Cybertrucki można już zobaczyć także w Polsce, a w dniach 19-22 czerwca 2024 w salonie Tesla w podwarszawskich Ząbkach odbędzie się oficjalna prezentacja tego modelu, podobne wydarzenia zaplanowano w innych europejskich miastach. Na razie nie są znane ceny Cybertrucka w naszej części świata. 

Listen on Spreaker.