Ruszył Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. Na co mogą liczyć uczestnicy

i

Autor: www.lodz.pl

Wydarzenia w Łodzi

Ruszył Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. Na co mogą liczyć uczestnicy

2023-10-07 12:32

Spotkania z ponad 100 twórcami komiksów z kraju i zagranicy, strefa gier, pokazy rysowania, warsztaty, a także wystawy: Grzegorza Rosińskiego oraz Piotra Nowackiego – to tylko kilka atrakcji 34. Międzynarodowego Festiwalu Komisu i Gier, który rozpoczyna się w sobotę w Łodzi.

W weekend 7 i 8 października atrakcje dla fanów opowieści graficznych, a także gier wideo i planszówek czekają w Łodzi, na 34. Międzynarodowym Festiwalu Komisu i Gier, odbywających się w Atlas Arenie oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1.

Zgodnie z zapowiedziami organizatorów jedną z najważniejszych tegorocznych atrakcji będzie otwarte niedawno Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej (CKNI) w kompleksie EC1 Łódź. Będzie tam można zagrać w grę o tworzeniu gier wideo, osadzoną w świecie znanym z gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon", zapoznać się z działaniem technologii wirtualnej rzeczywistości, doświadczyć, jak grało się 30 lat temu, a nawet znaleźć się w pokoju zagadek. Na przykładzie dzieł polskich twórców komiksowych centrum prezentuje najważniejsze zagadnienia związane z komiksem jako medium, a zarazem bogactwo twórczości i stylów naszych rodzimych autorów, zarówno historycznych, jak i tworzących współcześnie.

Specjalnie na otwarcie CKNI została przygotowana premiera antologii tekstów "Wokół narracji interaktywnej", w której o specyfice opowieści w grach piszą ich twórcy, ale też dziennikarze i naukowcy – ludzie, których łączy przekonanie, że gry to coś więcej niż tylko rozrywka.

Podczas otwarcia centrum zaplanowano wernisaż monograficznej ekspozycji "Grzegorz Rosiński w ilustracji", na której znajduje się ponad 400 artefaktów – rysunków, grafik, obrazów. Wystawie towarzyszy katalog, w którym oprócz reprodukcji prac znajduje się tekst Wojciecha Birka – znawcy twórczości Rosińskiego oraz tłumacza komiksów z serii Thorgal.

Na festiwalu będzie można spotkać ponad stu polskich twórców, m.in.: Grzegorza Rosińskiego, Piotra Nowackiego, Tomasza Leśniaka, Magdalenę Kanię, Annę Krztoń, Unkę Odyę, Jacka Świdzińskiego czy Bartosza Minkiewicza. Fani opowieści graficznych z pewnością czekają szczególnie na spotkania z gośćmi z zagranicy. W tym roku szczególnie oczekiwanym jest japoński mangaka Tanabe Gou znany z adaptacji prozy amerykańskiego pisarza HP Lovecrafta.

Do Łodzi przjechał też twórca komiksów grozy – Szwajcar Thomas Ott, a także francuscy kontynuatorzy serii "Thorgal", Jean-Pierre Dionnet – legendarny redaktor "Metal Hurlant" i scenarzysta "Eksterminatora 17". Będą też Emiliano Tanzillo, który od 10 lat rysuje przygody Dylan Doga, frankofoński rysownik Ronan Touhault, a także Didier Alcante - belgijski scenarzysta m.in. wielokrotnie nagradzanej "Bomby". w planach jest również spotkanie z brytyjskim badaczem komiksów Paulem Gravettem i norweskim dziennikarzem oraz historykiem komiksu Kristianem Hellesundem.

Rozdane zostaną najważniejsze nagrody komiksowe w kraju – Komiksusy, m.in. za projekt albumu komiksowego, dla najlepszego polskiego komiksu oraz najlepszego wydawcy, a także nagrody za wybitne zasługi dla polskiego komiksu; laureat otrzyma medal zaprojektowany przez Henryka Chmielewskiego, autora "Tytusa, Romka i A'Tomka".

Na największych targach komiksów zaprezentują się najważniejsi wystawcy i dystrybutorzy, którzy przygotowali wiele premier, jak i twórcy niezależni ze swoimi niskonakładowymi publikacjami. Będą pokazy rysowania na głównej scenie, a także warsztaty dla początkujących i profesjonalistów, sesje dedykacji z wrysami – rysunkowymi podpisami największych mistrzów i mini konferencje z udziałem teoretyków i badaczy popkultury.

W salach wystaw czasowych CKNI EC1 zaprezentowana będzie monograficzna ekspozycja Grzegorza Rosińskiego, zaś w CNiT EC1 pokazana zostanie wystawa prac Piotra Nowackiego – twórcy komiksów dla dzieci.

Organizatorzy przygotowali też strefę gier wideo, pokazy zarówno najnowszych technologii jak i sprzętu retro czyli od konsol popularnych w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, przez współczesne automaty arkadowe i flippery, po gogle wirtualnej rzeczywistości zwiastujące przyszłość elektronicznej rozrywki. Jeszcze większa niż w ubiegłym roku będzie strefa gier bez prądu, zlokalizowana w sąsiadującej z Atlas Areną - Sport Arenie - z planszówkami, RPGami i karciankami, własną strefą rozrywek i wolnego grania, strefą targową oraz Sceną Wywiadów PoGraMyTV. Łącznie to ponad 300 stanowisk z grami.

Wyrok sądu za śpiewanie na ulicy