Europejska emerytura także dla Polaków

i

Autor: pixabay.com

Emerytury

Europejska emerytura także dla Polaków. Nowe przepisy już obowiązują

2023-10-07 18:06

26 września weszła w życie ustawa wprowadzająca europejskie emerytury. Obywatele Unii Europejskiej, w tym również Polacy, mogą oszczędzać na emeryturę w ramach Ogólnoeuropejskiego Indywidualnego Produktu Emerytalnego. Seniorzy mogą gromadzić pieniądze na subkoncie, a następnie wypłacić je jednorazowo lub w ratach.

26 września 2023 r. weszła w życie ustawa o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym. Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE) przeznaczony jest dla wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej, a jego celem jest zapewnienie oszczędzającemu dodatkowego dochodu na starość (oprócz emerytury państwowej).

W OIPE zastosowano podobne rozwiązania jak w IKE (Indywidualne Konto Emerytalne), z tą różnicą, że zgromadzone na koncie oszczędności mogą być przeniesione do innego kraju w UE i będą zwolnione z opodatkowania.

Najważniejsze cechy europejskiej emerytury:

  • Możliwość inwestowania za granicą, a także przenoszenia OIPE przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego państwa UE do innego.
  • Dochody generowane w czasie oszczędzania na subkoncie OIPE będą zwolnione z opodatkowania. Z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym zwolnione będą też świadczenia z OIPE.
  • Roczny limit wpłat na OIPE będzie stanowił kwotę odpowiadającą 3-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok
  • Limit kosztów i opłat związanych z prowadzeniem OIPE będzie wynosił 1 proc. zgromadzonego kapitału

Jak informuje portal wnp.pl, zgromadzone na subkoncie OIPE środki będzie można wypłacić po osiągnięciu przez oszczędzającego 60. roku życia lub po ukończeniu 55 lat i nabyciu uprawnień emerytalnych. Dodatkowym warunkiem jest dokonywanie wpłat co najmniej w 5 dowolnych latach oraz dokonanie ponad połowy wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia wniosku o wypłatę zgromadzonych środków.

Środki zgromadzone na OIPE mogą zostać wypłacone jednorazowo lub w ratach – wybór należy do wnioskodawcy. W przypadku śmierci oszczędzającego wypłaty może dokonać wskazana przez niego osoba. W określonych w ustawie przypadkach środki mogą też zostać przeniesione na inne konto OIPE.

Mimo wejścia w życie ustawy w Polsce nie ma jeszcze dostępnych tego typu produktów. Jak wskazuje wnp.pl, jedynym podmiotem, który planuje wprowadzenie OIPE w Polsce jest słowacki Finax, który czeka na rozpatrzenie wniosku, by móc oferować europejską emeryturę w Polsce.

Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych 2023 w Bydgoszczy