egzamin

i

Autor: pixabay.pl

Matura 2024

10 praktycznych wskazówek dotyczących egzaminu maturalnego z języka polskiego

Wskazówki maturalne 2024. Jak skutecznie napisać egzamin maturalny? Czy istnieją ogólne zalecenia dotyczące arkuszu z języka polskiego? Niebawem tegoroczni absolwenci przystąpią do egzaminu dojrzałości, dlatego - by im pomóc - postanowiliśmy stworzyć listę maturalnych wskazówek. Sprawdźcie szczegóły w naszym artykule.

Matura 2024 z języka polskiego

Wszyscy maturzyści rozpoczną egzamin maturalny we wtorek 7 maja o godzinie 9:00. Pierwszego dnia matur absolwenci zmierzą się z językiem polskim. Z racji tego, że zostało już mało czasu na powtórzenia, postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu - praktyczne wskazówki - dla tegorocznych maturzystów.

Wskazówki maturalne 2024. Od czego rozpocząć maturę z języka polskiego?

Otrzymujesz arkusz z zadaniami, wypełniasz wszystkie obowiązkowe pola z danymi i co dalej? Od czego zacząć? Sprawdź nasze wskazówki. 

W 2024 roku matura z języka polskiego na poziomie podstawowym odbędzie się we wtorek 7 maja. Egzamin rozpocznie się godzinie 9:00, a zakończy o 13:00. Uczniowie będą mieli do dyspozycji 4 godziny, aby zmierzyć się z arkuszem egzaminacyjnym i zdobyć maksymalnie 60 punktów. Dodajmy, że aby zaliczyć egzamin, konieczne będzie uzyskanie co najmniej 30 proc. punktów, czyli minimum 18.

Wskazówki maturalne 2024. Na czym się skoncentrować i jak poprawnie rozwiązać maturę z języka polskiego? Sprawdź nasze wskazówki. 

Lekturowe „pewniaki”. Pamiętaj, by przed maturą powtórzyć sobie wątki z najczęściej pojawiających się lektur na egzaminie: „Pan Tadeusz”, „Dziady cz. III”, „Lalka”, „Zbrodnia i kara”, „Wesele” i „Dżuma”.

Ogólna znajomość lektur. Przed egzaminem z języka polskiego, warto zapoznać się z listą lektur obowiązkowych. Powtórz sobie ogólną treść tych utworów, ich problematykę, konteksty i epokę, w której zostały napisane. Dzięki temu, szybciej przypomnisz sobie o konkretnym utworze podczas egzaminu.

Motywy literackie. Podczas przygotowań do egzaminu dojrzałości, opracuj sobie lektury pod kątem motywów, ponieważ z reguły są one podstawą tematów maturalnych. Dzięki temu lepiej skonstruujesz argumentację i odniesiesz się do innych tekstów.

Epoki literackie. Koniecznie naucz się charakterystyki poszczególnych epok, ich filozofii, cech literatury - radzi serwis tutor-korepetycje.com. Po powtórzeniu problematyki epok literackich, zyskasz wiedzę, któą wykorzystasz do kontekstów w wypowiedziach.

Odniesienia do kultury. Podczas pisania przygotowywania do matury, pamiętaj o kontekstach z filmów, muzyki czy gier. Są to bardzo przydatne wątki, które wzbogacą twoją pracę. Konteksty kulturowe wykorzystaj także w wypowiedzi podczas matury ustnej. 

Zagadnienia językowe. Powtórz wiedzę z zakresu środków stylistycznych, stylach użytkowych, funkcjach języka. Jest to przydatny element w analizie tekstów i na części ustnej egzaminu.

Warto zastosować powyższe porady. Dzięki temu, będziecie spokojniejsi o swój wynik.

Matura 2024 rozpocznie się we wtorek (7 maja). To właśnie wtedy uczniowie zmierzą się z arkuszem CKE z języka polskiego. Sprawdźcie, jak wygląda wygląda pełny harmonogram CKE. 

Pamiętajcie także że Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała jasne wytyczne, dotyczące przedmiotów zabieranych na czas egzaminów. Co można zabrać ze sobą na egzamin maturalny 2024? Sprawdźcie w naszym artykule tutaj. 

„Star Wars Day” w Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli. Zobaczcie co tam się działo!

Matura z matematyki w Zespole Szkół Salezjańskich w Łodzi