Młode pary coraz starsze

i

Autor: pixabay.com

Społeczeństwo

Młode pary coraz starsze. Rośnie liczba nowożeńców, którzy ukończyli 50 lat

2024-02-15 12:28

Blisko o połowę wzrosła w ciągu ostatnich kilkunastu lat liczba nowożeńców, którzy ukończyli 50 lat. Jednocześnie już co czwarte nowo zawierane małżeństwo w Polsce jest małżeństwem powtórnym, czyli zawieranym po ustaniu poprzedniego związku. Zdaniem demografa z Uniwersytetu Łódzkiego ta tendencja będzie się nasilać.

Z analizy demografa prof. Piotra Szukalskiego z Uniwersytetu Łódzkiego wynika, że w latach 2010-2022 liczba nowożeńców, którzy ukończyli 50 lat wzrosła o 40 proc. Wśród starszych nowożeńców zdecydowanie przeważają małżeństwa powtórne, czyli zawarte po ustaniu poprzedniego związku wskutek rozwodu lub zgonu partnera. 75 proc. wszystkich małżeństw zawieranych przez starszych nowożeńców stanowią właśnie związki powtórne. Jednocześnie zmiana rozkładu wieku potencjalnych nowożeńców powoduje, że małżeństwa powtórne stanowiły w 2022 r. 25,1 proc. wszystkich nowo formowanych związków w Polsce.

W 2022 r. spośród 8641 małżeństw, w których oboje stający na ślubnym kobiercu nowożeńcy mieli ukończone przynajmniej 50 lat, jedynie 286 małżeństw zawarli kawalerowie z pannami, 822 to związki wdów z wdowcami, natomiast aż 3752 ślubów zawarli rozwiedzione z rozwiedzionymi. W przypadku pozostałych kombinacji zdecydowanie dominowały związki osób rozwiedzionych.

Fakt, że wśród starszych nowożeńców dominowały osoby po rozwodzie, powodował, że zdecydowanie mniej osób decydowało się na legalizację związku w formie wyznaniowej. O ile wśród ogółu nowożeńców udział osób decydujących się na zawarcie małżeństwa wyznaniowego wynosił w roku 2022 r. 51 proc., o tyle wśród mężczyzn po ukończeniu 50. roku życia wynosił jedynie 9,7 proc., zaś wśród kobiet - 12,4 proc.

Zdaniem prof. Szukalskiego, w najbliższych latach należy oczekiwać dalszego wzrostu znaczenia małżeństw zawieranych przez starszych wiekiem nowożeńców. Czynnikami wzmagającymi to zjawisko ma być duża liczba rozwodów orzekanych w przypadku obecnych 40- i 50-latków oraz obserwowana wśród starszych Polaków - niższa w porównaniu do młodszych generacji - skłonność do tworzenia długookresowych związków niesformalizowanych w sytuacji podjęcia decyzji o wspólnym zamieszkiwaniu.

Policyjny pościg na Pomorzu. Kierowca volkswagena miał mnóstwo na sumieniu